Poznańskie stacje są zlokalizowane na terenie całego miasta. Wkrótce zostaną przekazane kolejne dwie lokalizacje. Docelowo kierowcy będą mogli skorzystać łącznie z 61 punktów ładowania.
Oddane do użytku stacje to ładowarki standardowe o mocy do 22 kW, przystosowane do obsługi dwóch pojazdów jednocześnie. Aby z nich skorzystać użytkownicy mogą zarejestrować się w aplikacji mobilnej i uiścić w niej opłatę za usługę lub skorzystać z kont i kart RFID (system zdalnej identyfikacji radiowej). Stacje nie są wyposażone w kable do ładowania pojazdów.
Wszystkie punkty ładowania zostały specjalnie oznakowane w przestrzeni – kopertami i znakami pionowymi. Parkowanie na nich dozwolone jest tylko w czasie ładowania pojazdu. Wygląd urządzeń został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Plastykiem Miejskim.
Lokalizacje stacji:
- ul. Samotna
- ul. Opolska
- ul. Kacza nr 1
- ul. Kacza nr 2
- ul. Bergera
- ul. Palacza
- ul. Składowa
- ul. Zeylanda
- ul. Mickiewicza
- ul. Feliksa Nowowiejskiego
- ul. Bóżnicza
- ul. Gronowa nr 1
- ul. Gronowa nr 2
- ul. Rolna
- ul. Armii Poznań
- ul. Gąsiorowskich
- ul. Boranta
- ul. Jawornicka nr 1
- ul. Jawornicka nr 2
- ul. Promienista
- ul. Topolowa
- ul. Gdańska 5
- ul. Powstańców Wlkp. nr 1
- ul. Powstańców Wlkp. nr 2
- ul. Świętego Michała nr 1
- ul. Świętego Michała nr 2
- ul. Konopnickiej
- ul. Szwajcarska
Elektryków przybywa….
W Polsce wciąż przybywa aut elektrycznych. Aby jednak transformacja rynku przebiegała płynnie i bez zakłóceń konieczna jest rozwinięta infrastruktura ładowania. Według danych z końca września 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 50 386 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze trzy kwartały b.r. ich liczba zwiększyła się o 16 971 sztuk, tj. o 57% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
..oraz stacji ładowania
Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec września 2023 r. w Polsce funkcjonowało 3068 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (6159 punktów). 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono 65 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (153 punkty).