Home Technologia Niezwykle bezpieczne BEV

Ranking NCAP

Niezwykle bezpieczne BEV

Ranking NCAP

Niezwykle bezpieczne BEV

IONIQ 6 osiągnął wyjątkowo wysokie wyniki w zakresie ochrony dorosłych pasażerów
Fot. Hyundai
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Euro NCAP opublikował ranking bezpieczeństwa za 2022 rok dla poszczególnych klas samochodów. Są to samochody, które osiągnęły najlepsze oceny, w oparciu o ich wyniki w zakresie technologii ochrony dorosłych pasażerów, ochrony dzieci, ochrony wrażliwego użytkownika i asystenta bezpieczeństwa. Na czele listy znajdują się elektryki m. in.: Hyundai IONIQ 6 czy Tesla. Coraz lepiej radzą sobie auta z Chin. Ranking wykazał, że właściwie zawsze elektryk wypadał lepiej niż auto spalinowe.

Po raz pierwszy w rankingu znalazły się dwa samochody Tesli i dwóch chińskich „nowicjuszy” na rynku europejskim. Wyniki te podkreślają znaczenie pięciogwiazdkowej oceny Euro NCAP dla zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i jakości na rynku europejskim dla producentów pojazdów w Europie, ale także poza jej granicami.

Zwycięzcami w poszczególnych klasach zostali: Hyundai IONIQ 6: nagroda dla najlepszego w swojej klasie w kategorii Large Family Car (samochód rodzinny) natomiast ORA Funky Cat w kategorii Small Family Car. Tesla Model S zwyciężyła kategorii Executive Car, a Tesla Model Y w kategorii Small Off-Roader i wreszcie WEY Coffee 01 (hybryda plug-in) w kategorii Large Off-Roader.

Hyundai IONIQ 6 osiągnął wyjątkowo wysokie wyniki w zakresie ochrony dorosłych pasażerów (97%). W pełni elektryczny i wyposażony w najnowsze technologie bezpieczeństwa, IONIQ 6 z pewnością bez uprzedzeń korzysta z najnowszych osiągnięć motoryzacyjnych. W przypadku dzieci przebywających w pojeździe IONIQ 6 zapewnił dobrą ochronę wszystkich krytycznych obszarów ciała dzieci zarówno 6-, jak i 10-letnich w testach przesunięcia czołowego i bariery bocznej oraz uzyskał maksymalną liczbę punktów w tej części oceny.

Rok 2022 był godny uwagi ze względu na liczbę nowych chińskich marek przybywających do Europy i osiągających świetne wyniki. Po kilku nieudanych próbach wejścia na rynek europejski w przeszłości, kilku producentów pokazuje, że chińskie marki mogą teraz konkurować pod względem bezpieczeństwa z uznanymi markami europejskimi. W kategorii Small Family Car ORA Funky Cat jest wyjątkowo dobrze wyposażona, a będąc na szczycie swojej klasy, wyprzedziła kilka znanych marek.

Drugim samochodem chińskiej marki znajdującym się w rankingu wśród najlepszych w swojej klasie jest WEY Coffee 01, ponownie dobrze wyposażony i działający dobrze we wszystkich kategoriach. Tuż za nim uplasował się LEXUS RX.

Tesla wywarła ogromny wpływ na europejski rynek samochodowy ze względu na swój design i „przesłanie” związane z emobilnością. Firma jest również zdeterminowana, aby wyrobić sobie markę pod względem bezpieczeństwa. Tesla Model S i Tesla Model Y osiągają wysokie wyniki w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, a oba pojazdy osiągnęły najwyższy wynik 98% w zakresie Safety Assist spośród wszystkich pojazdów z tej listy. Tesla Model S jest również najlepsza w swojej klasie w kategorii Pure Electric.

Rok 2022 był jednym z najbardziej pracowitych lat Euro NCAP. Poznaliśmy wielu nowych producentów samochodów i nowych technologii. Oczywiste jest, że dobra ocena Euro NCAP jest postrzegana przez producentów samochodów jako kluczowa dla sukcesu w Europie. Może to oznaczać jedynie lepszy sprzęt bezpieczeństwa i bezpieczniejsze samochody dla wszystkich europejskich konsumentów – powiedział Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP

Źródło:

Źródło: euroncap.com

Narzędzia
i kalkulatory