W Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała w 2024 r. powiedział, że w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków. Spółka ma też w planach budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.
Więcej elektryków i ładowarek
Program „Las Energii” dotyczy m. in. budowy infrastruktury umożliwiającej rozwój elektromobilności, a jego budżet to 1,5 mld zł. W ramach programu docelowo planowane jest zainstalowanie 402 stacji ładowania oraz zwiększenie liczby pojazdów z napędem elektrycznym lub alternatywnym do ponad 120 szt. Część stacji ładowania ma być udostępniona również dla użytkowników spoza Lasów Państwowych po stworzeniu i wdrożeniu systemu do zarządzania siecią stacji.
Wszystkie inwestycje finansowane będą ze środków własnych Lasów Państwowych (tzw. fundusz leśny). Ponadto planuje się pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, m.in. środków UE, za co odpowiadać będzie CKPŚ.
– Z planowanych do założenia 402 instalacji, zrealizowane zostały 54 stacje, wszystkie są ogólnodostępne. Na rok 2024 podpisana została umowa na budowę kolejnych 100 stacji z przeznaczeniem na dołączenie do sieci ogólnodostępnych stacji działających w ramach realizacji projektu Las Energii – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała.
Dodał ponadto, że w latach 2020 – 2021 zamontowano 16 sztuk ładowarek, które nie są ogólnodostępne. – Udostępnienie wszystkich działających stacji wymaga od strony technicznej wgrania oprogramowania służącego do sprzedaży usługi ładowania jako stacji ogólnodostępnej. Aktualnie czynności te są w trakcie procedowania. W ciągu 12 tygodni pierwsze stacje będą pełnić funkcję pilotażową, a po testach dołączone do systemu zostaną kolejne – zapowiedział minister.
Zdaniem ministra średnie koszty budowy stacji ładownia pojazdów elektrycznych to: „stacji AC to 27 tys. netto, a stacji dwustanowiskowej 30 tys. 804 zł netto”.
Fotowoltaika w planach
Ponadto poinformował, że grunty Lasów Państwowych, które nie mogą być zalesione, mają zostać wykorzystane pod budowę instalacji fotowoltaicznych o średnie mocy 1 MW. Większe tego typu tereny mogą zostać udostępnione w formie dzierżawy inwestorom i producentom energii pod budowę farm fotowoltaicznych. Prócz tego Lasy Państwowe rozpoczęły trzy pilotażowe inwestycje dotyczące budowy farm wiatrowych m.in. w zielonej Górze i Szczecinie.
„Las Energii” to jeden z flagowych projektów rozwojowych Lasów Państwowych dotyczący transformacji energetycznej. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Projekt ma przyczynić się do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowym miksie energetycznym, poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zapewnienia samowystarczalności energetycznej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Efekty projektu będą stanowić istotną wartość dodaną do podstawowej roli Lasów Państwowych, jaką jest zachowanie trwałości ekosystemów leśnych w Polsce” – czytamy na stronie Lasów Państwowych.