Rynek akumulatorów nadal rośnie w zawrotnym tempie, a globalne zapotrzebowanie w 2030 roku jest prognozowane na około 4900 GWh. Jest to 900 GWh więcej niż prognoza z 2022 roku. W związku z tym wzrostem ewolucja technologii ładowania pojawia się jako kluczowy czynnik konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju rynku.
Nowe przepisy unijne i konkurencja innych regionów
Nowe unijne przepisy dotyczące baterii są kluczowymi ostatnimi zmianami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obejmują one cele dotyczące treści pochodzących z recyklingu oraz zasady dotyczące deklarowania śladu węglowego każdej baterii. Natomiast wprowadzenie nowych lokalnych przepisów, takich jak ustawa o redukcji inflacji (IRA) w USA, podkreśla konkurencyjność między regionami.
Raport podkreśla znaczącą rolę technologii ładowania w kształtowaniu przyszłości rynku akumulatorów. Rozwiązania szybkiego ładowania są jednym z najważniejszych obszarów, który napędza konkurencyjność pojazdów elektrycznych.
Wpływ ładowania na zrównoważony rozwój
Ponieważ pojazdy elektryczne mają zdominować zużycie akumulatorów litowo-jonowych, metoda ładowania i wydajność ładowania tych pojazdów staje się kluczowa dla ogólnego zrównoważenia akumulatorów. W sprawozdaniu podkreślono znaczenie integracji odnawialnych źródeł energii z siecią ładowania pojazdów elektrycznych, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy związany z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych.
„Ponieważ oczekuje się, że samochody elektryczne będą stanowić około 80% zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe w ciągu najbliższych dziesięcioleci, udział energii odnawialnej wykorzystywanej do ładowania pojazdów elektrycznych będzie kluczowym czynnikiem zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorów” – zauważają analitycy Battery Monitor.
Wymiana baterii ciekawą alternatywą
Ciekawym i przyszłościowym rozwiązaniem w dziedzinie ładowania EV zdaniem autorów raportu jest koncepcja wymiany baterii. Metoda ta stanowi szybszą alternatywę dla tradycyjnego ładowania, znacznie skracając przestoje dla użytkowników pojazdów elektrycznych.
„Kilka firm wchodzi na ten rynek, co wskazuje na potencjalną zmianę w sposobie, w jaki myślimy o ładowaniu pojazdów elektrycznych i jego infrastrukturze” – czytamy w raporcie.
Raport Battery Monitor 2023 podkreśla, że właśnie ładowanie jest kluczowym wskaźnikiem wydajności użytkowania akumulatora, z łatwością i szybkością ładowania, jako głównym czynnikiem w konkurencyjności akumulatora.