Sieć Orlen Charge w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Obecnie obejmuje ponad tysiąc ładowarek, ale w najbliższych latach ma się znacznie rozrosnąć. W środowym komunikacie Orlen oznajmił, że fundusz Orlen VC zainwestował w Euroloop – producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To polski startup, ale z jego produktów korzystają już kierowcy w siedmiu europejskich krajach. Ładowarki Euroloop należą do najszybszych na rynku, zapewniając moc do 720 kW. To sprawia, że każdy dostępny obecnie na rynku pojazd elektryczny może ładować się w takim miejscu ze swoją maksymalną mocą.
Imponująca sprawność
„Dzięki zastosowaniu technologii wykorzystującej węglik krzemu, stacja ładowania pozwala osiągnąć 97 proc. sprawności w procesie przekształcania energii z prądu przemiennego AC na prąd stały DC” – zaznaczają przedstawiciele firmy. Jak podaje Orlen, istotną przewagą konkurencyjną Euroloop jest także „technologia dynamicznego współdzielenia mocy – wersja produktu S-Hub – między dwoma połączonymi stacjami ładowania”. Dzięki połączonemu układowi dwie ładowarki działają jak jedna, współdzieląc moc między sobą i dostosowując ją w zależności od zapotrzebowania. Pozwala to na ładowanie nawet ośmiu aut jednocześnie. Koncern podaje również: „Euroloop sprzedaje ładowarki pod marką Willbert w Europie Zachodniej oraz udostępnia też klientom autorski system do zarządzania stacjami ładowania pod marką Hawke, który obejmuje m.in. kompleksowy system płatności ad-hoc z terminalem płatniczym”.
– Ładowarki Euroloop łączą w sobie dwie funkcje, elastyczność ładowarek rozdystrybuowanych z prostotą ładowarek wolnostojących. Przewagą Willbert Amber II w technologii S-Hub jest znaczne ograniczenie liczby urządzeń koniecznych do zainstalowania, co ogranicza koszty kapitałowe i zmniejsza ingerencję w otoczenie. Przemyślania konstrukcja ładowarki w wersji 2-stronnej o zwiększonym zasięgu, pozwala na jednoczesne ładowanie od 4 do 8 pojazdów (przy 2 stacjach w wersji S-Hub), dzięki czemu stacje ładowania Euroloop mogą w przyszłości zastąpić dystrybutory paliwa na stacjach paliw bez istotnej zmiany układu przestrzeni – mówi Andrzej Gutt-Mostowy, dyrektor generalny i założyciel firmy Euroloop.
Jakie są plany Orlenu? Zgodnie ze zaktualizowaną strategią koncernu, do 2030 roku ma powstać w Europie Środkowej 10 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Euroloop jest dziesiątą inwestycją funduszu Orlen VC. Fundusz planuje dokonywanie od pięciu do sześciu inwestycji w ciągu roku. Skupi się przede wszystkim na spółkach posiadających gotowe do komercjalizacji, innowacyjne technologie wpisujące się w cele przyjęte w strategii Orlen2030.
Promocje na majówkę
Jak co roku, również i tym razem Orlen oferuje swoim klientom korzystniejsze ceny z okazji wyjazdów na weekend majowy. Od dziś – czyli od piątku 26 kwietnia – w życie wchodzą obniżki, z których mogą korzystać nowi i obecni uczestnicy programu lojalnościowego Orlen Vitay. Jeśli chodzi o tankowanie benzyny i oleju napędowego, promocja wynosi 30 groszy za litr, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny oszczędza się 40 groszy na litrze. Obowiązują jednak limity – limit pojedynczego tankowania to 50 litrów (po jego przekroczeniu za resztę baku płaci się regularną cenę), a w ramach promocji można łącznie zatankować 100 litrów.
Czytelników portalu elektromobilni.pl zapewne najbardziej interesują jednak promocje skierowane do posiadaczy aut elektrycznych. O nich Orlen także nie zapomina. Promocja na ładowarkach ruszy 1 maja o północy i potrwa do 5 maja do godziny 23:59. W tym czasie każdy, kto korzysta z aplikacji Orlen Charge będzie mógł naładować auto z dziesięcioprocentowym rabatem. Oferta obowiązuje zarówno na stacjach Orlen, jak i na punktach ładowania Energi z Grupy Orlen.
MA