Już po raz piąty uhonorowano tytułem „Lider Elektromobilności”, firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce. Nagrody główne i wyróżnienia przyznało PSPA oraz firma doradcza PwC na uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu Nowej Mobilności 2023. Główne nagrody otrzymali: InPost, Ekoenergetyka-Polska, Krakowski Holding Komunalny, Volkswagen Financial Service, GreenWay Polska, Volvo Car Poland oraz Urząd Miejski Wrocławia.
Samochodów elektrycznych przybywa. Zwiększają się też systematycznie ich zasięgi. Polscy elektromobilni coraz częściej decydują się na dalsze wycieczki, nie tylko w obrębie naszego kraju, ale też daleko poza jego granicami. Warto wiedzieć jak poruszać się elektrykiem za granicą i jakie zasady obowiązują u naszych bliższych i nieco dalszych sąsiadów, zarówno w miastach oraz na drogach. Wiedza przyda się, by uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą skutkować odchudzeniem naszego portfela. Pod „lupę” wzięliśmy Niemcy, Austrię, Węgry i Czechy oraz stolice tych państw, które są popularnymi destynacjami naszych bezemisyjnych globtroterów.
W drogę!
Zdecydowana większość polskich metropolii wprowadziła strefy płatnego parkowania, których cenniki, z roku na rok, zwyżkują. Aktualnym rekordzistą jest Kraków, gdzie pozostawienie pojazdu na godzinę kosztuje aż 9 zł. Postanowiliśmy sprawdzić, ile można zaoszczędzić na parkowaniu korzystając z samochodów elektrycznych, które na mocy obowiązujących przepisów są zwolnione z opłat. Okazuje się, że można nawet kilkanaście tysięcy w skali roku!
6. edycja Barometru Nowej Mobilności 2022/23 opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zawierała najważniejsze wnioski z badania opinii społecznej dotyczącego elektromobilności, w tym potencjału zakupowego Polaków w zakresie nabywania samochodów elektrycznych oraz ich preferencji związanych z infrastrukturą ładowania. Bardzo ciekawe dane zebrane na podstawie odpowiedzi ponad 1,5 tys. respondentów oraz wnioski, które nie znalazły miejsca w podstawowym wydaniu Barometru pozwoliły na stworzenie suplementu w postaci 10 Zeszytów tematycznych. Do tej pory przedstawiliśmy Zeszyt 1 Nowa Mobilność, Zeszyt 2 dedykowany strefom czystego transportu oraz Zeszyt 3 „EV z drugiej ręki”. Dziś przedstawiamy Zeszyt 4: „Mobilność Polaków”. Na naszych łamach opublikujemy w tym roku również pozostałych sześć Zeszytów. W kolejności będą to Zeszyty tematyczne: „Preferencje zakupowe”, „Co Polacy wiedzą o elektromobilności”, „Preferencje infrastrukturalne”, „Profil użytkownika EV”, „Teoretyczna sytuacja zakupowa” oraz „6 lat Barometru Nowej Mobilności”.
Japońska marka – Nissan jest jednym z prekursorów elektromobilnej transformacji. Po latach dominacji modelu Leaf, przyszedł czas na kolejny przełomowy samochód, który może zdominować słupki sprzedaży w zeroemisyjnym segmencie. Czy tak się stanie?