Portal podatki.infor.pl wyjaśnił, że wnioskodawcą w sprawie jest spółka, będąca podmiotem podatkowym w Polsce. Pytający podmiot dostarcza swoim pracownikom samochody służbowe, w tym elektryczne, do użytku służbowego i prywatnego.
Zgodnie z ustawą o PIT, korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych jest doliczane do przychodu pracownika. Spółka zastanawiała się, czy zwrot kosztów ładowania tych samochodów stanowi dodatkowy opodatkowany przychód. Pojawiła się wiec wątpliwość.
„Czy zwrot kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego, wykorzystywanego również do celów prywatnych, podlega opodatkowaniu i czy należy doliczać tę kwotę do przychodu pracowników oraz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy” – zapytała spółka.
Jej zdaniem, bowiem zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych mieści się w ryczałcie 250 zł miesięcznie, zgodnie z art. 12 ust. 2a pkt. 1 lit. b ustawy o PIT. Argumentem było to, że ładowania powinno być traktowane jak koszty paliwa, których zwrot już mieści się w ryczałcie.
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że zwrot kosztów ładowania samochodu elektrycznego nie stanowi dodatkowego opodatkowanego przychodu, ponieważ takie koszty są częścią ryczałtowego przychodu pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego, analogicznie do kosztów paliwa.
„Dlatego w sytuacji, gdy pracownik ładuje służbowy samochód z napędem elektrycznym w miejscu zamieszkania, to zwrot przez pracodawcę wydatku z tego tytułu nie będzie stanowił dodatkowego przychodu pracownika, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy, zwrot wydatku na ładowanie samochodu służbowego w wartościach faktycznie poniesionych przez pracownika, nie stanowi dla niego ww. przychodu”.
Jednak w przypadku, kiedy pracodawca zdecyduje się wypłacać ryczałtową kwotę na poczet wydatków na ładowanie auta elektrycznego, to powinna ona zostać rozliczona i ewentualna nadwyżka ponad poniesiony przez pracownika wydatek na ładowanie powinna albo zostać zwrócona pracodawcy, albo zostać zaliczona do przychodu pracownika ze stosunku pracy.
„Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych jak i celów prywatnych, nie stanowi po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 12 ust. 2a pkt 1 lit. b ww. ustawy. Tym samym, nie będziecie Państwo pełnili roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.„ – wskazała Krajowa Informacja Skarbowa
Jak podsumował portal podatki.infor.pl organ podatkowy poparł stanowisko wnioskodawcy, potwierdzając, że zwrot kosztów ładowania samochodów elektrycznych jest wliczany w ryczałtowy przychód pracownika i nie stanowi odrębnego opodatkowanego świadczenia. Jest to rozstrzygnięcie korzystne dla wnioskodawcy.
RW