Home Rynek Volkswagen goni konkurencję

BYD sprzeda najwięcej „elektryków” w 2022 roku

Volkswagen goni konkurencję

BYD sprzeda najwięcej „elektryków” w 2022 roku

Volkswagen goni konkurencję

W listopadzie br., Volkswagen w fabryce w Chattanooga (USA) uruchomił seryjną produkcję elektrycznego ID.4
Fot. Volkswagen
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Wiadomo już, kto zostanie zwycięzcą rankingu największego dostawcy pojazdów elektrycznych w bieżącym roku. To chiński BYD, ze sprzedażą znacznie przekraczającą milion sztuk, która wciąż jeszcze wzrasta. Jednak analitycy Bloomberg NEF zwracają uwagę na Volkswagena, który typowany jest na lidera tego rankingu już w 2025 roku.

Po takim wstępie każdy kto interesuje się rynkiem samochodów elektrycznych zada pytanie: Czy to już moment, w którym Chińczycy wyprzedzili dotychczasowego dominatora Teslę? Według analityków Bloomberg NEF, odpowiedź brzmi: tak i nie.

BYD wyprzedza bowiem Teslę, jeśli w zestawieniu uwzględnione zostaną hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV) wraz z pojazdami elektrycznymi (BEV). Jeśli liczyć tylko czyste BEV, Tesla wciąż pozostaje na czele.

BYD pokazuje zalety skupienia się tylko na jednym rodzaju układu napędowego – elektrycznym – powiedział Corey Cantor, główny analityk EV BloombergNEF.

BYD wstrzymał produkcję pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi w marcu tego roku. Sprzedaż poza Chinami jest na razie znikoma, ale wkrótce może się to zmienić. Firma rozszerza swoją sieć sprzedaży w kilku krajach Ameryki Łacińskiej, a ostatnio podpisała umowę zakupu gruntów na budowę zakładu produkcji pojazdów elektrycznych w Tajlandii.

Sprzedaż EV BYD-Tesla

Obecnie rynek pojazdów z napędem alternatywnym bardzo dynamicznie się rozwija. Tzw. zwinne startupy mają duże szanse by wyprzedzać bardziej doświadczonych producentów na liście najlepszych sprzedawców EV. Na przykład Hongguang Mini BEV o wartości 5000 USD błyskawicznie  „katapultował” SAIC-GM-Wuling na lidera sprzedaży tego segmentu EV. Minisamochody napędzane elektrycznie mogą być kolejnym „game changerem” sprzedaży aut dedykowanych dla jazdy po mieście.

– Spodziewamy się, że ranking bestsellerów zmieni się wraz z intensyfikacją konkurencji. Nie można wykluczyć niespodzianek – potwierdza Cantor.

Najlepsi sprzedawcy pojazdów elektrycznych

Innym sposobem analizowania rynku EV jest całkowita dotychczasowa sprzedaż. Pierwsza trójka w tym rankingu to obecnie Tesla, BYD i Volkswagen. Ten ostatni ma być największym sprzedawcą samochodów elektrycznych do 2025 roku.

Skumulowana sprzedaż pojazdów elektrycznych

BNEF spodziewa się, że w 2022 r. sprzedanych zostanie 10,3 mln pojazdów elektrycznych. Chiny i Europa nadal są wiodącymi rynkami, z których każdy odpowiada za jedną czwartą globalnej sprzedaży. Rynek amerykański również nabiera tempa, ponieważ nowe zachęty zwiększają lokalną produkcję i sprzedaż pojazdów elektrycznych.

Na początku tego tygodnia Departament Energii przyznał pożyczkę w wysokości 2,5 miliarda dolarów spółce joint venture General Motors i LG Energy Solution – Ultium Cells – aby pomóc w finansowaniu nowych zakładów produkcji akumulatorów litowo-jonowych w Ohio, Tennessee i Michigan.

Ta pożyczka przyspieszy krajową produkcję ogniw akumulatorowych potrzebną do zmniejszenia naszej zależności od innych krajów, aby zaspokoić zwiększony popyt i wesprzeć cele prezydenta Bidena dotyczące powszechnego przyjęcia pojazdów elektrycznych i zmniejszenia zanieczyszczenia węglem – powiedziała sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm.

Źródło: Bloomberg NEF
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory