Szwedzki producent (Grupa VW) poinformował, że dostarczy co najmniej 78 w pełni elektrycznych pojazdów Scania L (z dodatkowymi 23, jako opcja), duńskiej firmie Amager Ressourcecenter (ARC). Pojazdy będą wykorzystywane do utylizacji odpadów komunalnych w regionie Kopenhagi. Pierwsze e-ciężarówki zostały dostarczone w grudniu 2021 r. Pozostała część floty trafi do klienta w 2022 r. oraz w pierwszej połowie 2023 r.
Zoptymalizowane pojazdy
Flota bezemisyjnych elektrycznych pojazdów ciężarowych, przyczyni się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia hałasu, na czym skorzystają mieszkańcy duńskiego regionu stołecznego. Niskowejściowe kabiny Scania L, w większości wyposażone również w Scania City Door, poprawią warunki pracy kierowców, dzięki ich ergonomii i komfortowi, jaki zapewniają. Pojazdy są zoptymalizowane pod kątem operacji transportowych wykonywanych miastach, które obejmują częste postoje.
Serwis przez 10 lat
Zamówienie dotyczy dostawy co najmniej 72 śmieciarek (z dodatkowymi 19 jako opcja), sześciu pojazdów z zabudową stałą (z dodatkowymi czterema jako opcja) oraz jednego hakowca (z drugim jako opcja) i obejmuje umowy obsługowo – naprawcze w okresie 8-10 lat.
– Ważne było dla nas, aby pojazdy ciężarowe zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa i były wyposażone w nowe, innowacyjne rozwiązania z tego obszaru. Scania gwarantuje również kompleksowe szkolenia oraz silną sieć serwisową, co podnosi dyspozycyjność floty – powiedział Jacob Hartvig Simonsen, dyrektor zarządzający ARC.
Obrotowe szklane drzwi
– Jednym z powodów wyboru Scania były „drzwi autobusowe” po stronie pasażera. Są one zaprojektowane jako szklane drzwi obrotowe, z jedną dużą nieprzeszkloną powierzchnią na całej wysokości, która otwiera się do wewnątrz i umożliwia szybkie wsiadanie i wysiadanie oraz zapewnia kierowcy dobrą widoczność – dodał Per Fischer, odpowiedzialny za kontrakt, ARC.
Stok narciarski na dachu
Dekarbonizacja gospodarki odpadami i recyklingu jest ważną częścią planu Kopenhagi, aby do 2025 r. stać się pierwszą na świecie stolicą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Kultowa elektrociepłownia i spalarnia odpadów Amager Bakke, należąca do ARC, ze stokiem narciarskim na dachu i strefą rekreacyjną, jest symbolem zrównoważonego rozwoju miasta. ARC dąży do tego, aby elektrownia stała się pierwszym na świecie neutralnym pod względem emisji CO2 budynkiem tego typu.
Dobry produkt to za mało
– Współpraca między Scania i ARC jest doskonałym przykładem tego, jak działamy razem z potencjalnymi klientami, aby wspólnie przeanalizować ich potrzeby biznesowe, określić specyfikację pojazdu oraz dostosowania operacyjne wymagane do przejścia na napęd elektryczny. Dobry produkt to za mało. Bardzo ważna jest ścisła współpraca z klientem – zespół w Danii zrobił wiele, aby zrozumieć i sprostać nowym wyzwaniom, jakie niesie ze sobą elektryfikacja Dzięki doradztwu i kompleksowemu podejściu obejmującemu cały biznes klienta, upewniamy się, że nasza oferta jest dopasowana do jego potrzeb– powiedział Fredrik Allard, szef działu E-mobility w Scania.
Źródło: na podstawie Scania