Stacje ładowania aut elektrycznych, wykonane w żółto-szarej kolorystyce charakterystycznej dla miejskiej komunikacji publicznej, to nowość na mapie Gorzowa Wielkopolskiego. Cztery z nich zostały właśnie udostępnione mieszkańcom będącym użytkownikami pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in. Nowo otwarte stacje znajdują się przy ul. Składowej, Witosa, Paderewskiego i Herberta. Miejskich stacji stworzonych w ramach tego projektu będzie w sumie 12. Są usytuowane, że przy ul. Hejmanowskiej, Chopina, Strzeleckiej, Targowej, Obrońców Pokoju, Mościckiego, Łokietka i Kosynierów Gdyńskich. Uruchomienie sześciu kolejnych jest planowane na październik i listopad, a dwóch ostatnich na początek przyszłego roku. W sumie, w ramach tej inwestycji, do użytku mieszkańców udostępnione zostaną 32 punkty ładowania „elektryków”.
Finansowanie Powerdot
Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która ponosi wszelkie koszty tej inwestycji, a ponadto zasila miejski budżet opłatami z tytułu dzierżawy parkingów lub zajęć pasów drogowych, na których usytuowano urządzenia.
Gorzów Wielkopolski w czołówce
W Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA), czyli publicznym rejestrze wybudowanych stacji ładowania aut elektrycznych, widnieją obecnie 32 urządzenia zlokalizowane na terenie Gorzowa Wlkp., które według szacunków Powerdot, wyposażone są w sumie w 69 ogólnie dostępnych punktów ładowania. Dzięki takiej liczbie Gorzów staje się jednym z liderów rozwoju tego typu infrastruktury wśród polskich miast.
– Cieszymy się z tego rozwoju, bo wpisuje się on w dwie nasze strategie – Rozwoju Miasta Gorzowa ii Rozwoju Elektromobilności. Znaczny wzrost, w ostatnim czasie, liczby pojazdów korzystających z energii elektrycznej pokazuje, że takie inwestycje mają dobrą przyszłość. Zależy nam by Gorzów był miastem proekologicznym, przyjaznym dla innowacji, dostępnym dla mieszkańców, a inwestycja Powerdot przybliża nas do tego celu – powiedziała Iwona Olek, zastępca prezydenta Gorzowa, nadzorująca zagadnienia elektromobilności.
Lokalizacja ładowarek zgodna z wolą mieszkańców
Stacje stworzone przez Powerdot usytuowano w miejscach, w których mieszkańcy spędzają czas, tj. w pobliżu urzędów, biur, centrów usługowo-handlowych, a także osiedli mieszkaniowych, co jest spójne z wolą mieszkańców wyrażoną w badaniu ankietowanym przeprowadzonym na zlecenie gorzowskiego ratusza.
– Ładowanie samochodu jest czynnością, która powinna odbywać się przy okazji załatwiania codziennych spraw, takich, jak zakupy, wizyta w urzędzie, spotkanie biznesowe. Dzięki temu użytkownik auta elektrycznego nie traci swojego cennego czasu. W przypadku inwestycji gorzowskiej warta podkreślenia jest też lokalizacja części ładowarek w pobliżu osiedli mieszkaniowych, co jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców miasta – mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor Generalny Powerdot w Polsce.
Moc dostosowana do potrzeb
Osiem z 12 stacji miejskich to urządzenia typu DC, pozwalające ładować auto prądem stałym odużej mocy, wynoszącej w zależności od lokalizacji: 50kW (Składowa, Witosa), 60 kW (Kosynierów, Strzelecka, Mościckiego), 100 kW (Obrońców Pokoju) oraz 120 kW (Targowa, Łokietka). Pozostałe mają moc 22 kW (typ stacji AC).
– Moc poszczególnych stacji dostosowano do czasu spędzanego przez mieszkańców w danej okolicy, aby korzystanie z urządzeń było efektywne i wygodne. Stacje są widoczne i łatwo dostępne, znajdują się one w pasie drogowym lub na parkingach miejskich – poinformował Karol Żebrowski, dyrektor operacyjny Powerdot, odpowiedzialny za współpracę z Gorzowem Wlkp. Oprócz inwestycji realizowanej we współpracy z miastem, Powerdot wzbogaca gorzowską sieć stacji ładowania także o inne urządzenia, zlokalizowane m.in. przy supermarketach (6 kolejnych stacji).
Stacje AC i DC
Urządzenia typu DC dysponują trzema złączami (CCS, Type2, CHAdeMO), co oznacza, że jednocześnie mogą się na nich ładować trzy pojazdy. Stacje typu AC dysponują natomiast dwoma złączami umożliwiającymi jednoczesne ładowanie dwóch aut. Przykładowo, ładowanie „do pełna” przeciętnego samochodu elektrycznego na stacji o mocy 60kW zajmuje ok. 60 minut, a na stacji o mocy 120 kW – ok. 30 minut. Ze stacji mogą korzystać zarówno posiadacze aut elektrycznych, jak i hybryd plug-in.
Kod QR wystarczy
Stacje miejskie dostępne są 24h, 7 dni w tygodniu. Może z nich skorzystać każdy bez wyjątku. Nie ma potrzeby posiadania żadnej aplikacji, wystarczy zeskanować kod QR, aby dokonać płatności kartą. Honorowane są też karty RFiD innych dostawców usługi ładowania. Stacje są bezobsługowe, a w razie potrzeby ich użytkownicy mogą skorzystać ze wsparcia technicznego dostępnego 24h.
Według danych z września br. w Gorzowie zarejestrowane są 192 pojazdy elektryczne, w tym 116 osobowych. Ich liczba powiększa się w dużym tempie, bo w ciągu ostatnich 8 miesięcy wzrosła o 1/3.
Powerdot jest firmą o korzeniach portugalskich, działającą w różnych krajach Europy. W sumie ma ponad 3000 punktów ładowania i ponad 8000 kolejnych w trakcie budowy.