Home Technologia Baterie Umicore otwiera gigafabrykę materiałów akumulatorowych

Umicore otwiera gigafabrykę materiałów akumulatorowych

Umicore otwiera gigafabrykę materiałów akumulatorowych

Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Belgijski inwestor otwiera dziś uroczyście w Radzikowicach (w pobliżu Nysy) pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych. Uruchomienie zakładu jest ważnym krokiem w realizacji strategii oraz ambicji rozwojowych globalnej firmy zajmującej się technologią materiałową i recyklingiem. Roczna zdolność produkcyjna fabryki ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu do ponad 200 GWh, czyli 3 mln aut elektrycznych, w drugiej połowie dekady.

Obieg zamknięty

Otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej.  Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej.

Motor transformacji napędowej

Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia pierwszego w Europie zakładu produkcji materiałów akumulatorowych. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zakład Umicore w Nysie jest motorem i akceleratorem transformacji elektromobilności w całej Unii Europejskiej – powiedział Mathias Miedreich, CEO Umicore.

Dzięki temu zakładowi Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów – dodał Mathias Miedreich.

100% zielonej energii

Inwestycja Umicore przyniesie korzyści dla regionu i wesprze pozycję kraju jako lidera w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie. Budowa zakładu rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu tego roku. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu nawet do ponad 200 GWh, czyli 3 mln aut elektrycznych, w drugiej połowie dekady. Ta trajektoria wzrostu wpisuje się w ambicję Umicore, aby do 2030 roku osiągnąć światową zdolność produkcyjną ponad 400 GWh. Firma zgodnie z ogólną strategią dąży do tworzenia w pełni zintegrowanych regionalnych łańcuchów wartości materiałów akumulatorowych na trzech kontynentach. W tym celu Umicore planuje budowę zakładu produkcji prekursorów i aktywnych materiałów katodowych w Kanadzie oraz zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych w Azji.

Źródło: na podstawie Umicore

Narzędzia
i kalkulatory