Home Pojazdy Autobusy Yutong Stołeczne MZA przetestują model

Busnex pokazał Yutonga U12

Stołeczne MZA przetestują model

Busnex pokazał Yutonga U12

Stołeczne MZA przetestują model

Katar na Mundial kupił 888 Yutongów
Fot. własne
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Dziś (1 grudnia br.) w Warszawie odbyła się polska premiera nowego autobusu elektrycznego Yutong. Model U12 zaprezentowała firma Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel Yutong Bus. Planowanym debiutem drogowym w Polsce będą długodystansowe testy, przeprowadzone przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Pojazd dysponuje akumulatorami o mocy 400 kWh, co pozwoli pokonać dystans ok. 400 km na jednym ładowaniu.

400 km zasięgu

Nowoczesną stylistykę autobusu docenili organizatorzy Busworld Europe, przyznając mu prestiżową nagrodę Busworld Design Award. Dzięki akumulatorom o wysokiej sprawności, generującym ponad 400 kWh, zasięg autobusu to nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Autobus jest wyposażony w rekuperator energii, dzięki czemu jest ona odzyskiwana podczas hamowania, co ma szczególne znaczenie w warunkach komunikacji miejskiej.

W zależności od specyfikacji, blisko 12-metrowy autobus może zabrać na pokład ponad 90 pasażerów.

O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Konstrukcja autobusu jest w pełni niskopodłogowa, odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Yutong U12 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów. Autobus jest wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo baterii. YESS (Yutong Electric Safety Standard) to 5-punktowy system, zapobiegający ich uszkodzeniu m.in. w razie kolizji.

55 autobusów dla 13 samorządów

Oficjalny przedstawiciel firmy Yutong Bus, który do tej pory dostarczył i zakontraktował 55 autobusów elektrycznych dla 13 samorządów z 6 województw.  Dostarczając autobusy Yutong, Busnex Poland zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Debiut autobusów Yutong na polskim rynku poprzedziło ponad 80 tys. kilometrów testów. „Elektryki” sprawdziły samorządy i operatorzy komunikacji publicznej m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Jeleniej Górze, Lidzbarku Warmińskim, Wejherowie, Ełku, Kętrzynie i Nysie.

888 autobusów dla Kataru

Chińska Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

W Europie autobusy Yutong jeżdżą m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii czy Danii, gdzie komunikację publiczną obsługuje blisko 190 egzemplarzy modelu E12. Rekordowym kontraktem Yutong Bus, a zarazem największym zamówieniem na świecie na autobusy elektryczne, jest dostawa na tegoroczny Mundial. Katar zakupił 888 „elektryków” tej marki, czyli więcej, niż jeździ obecnie po całej Polsce.

Źródło: Busnex Poland
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory