Home Pojazdy Autobusy Yutong Białystok zamówił 20 elektrycznych Yutongów

Białystok zamówił 20 elektrycznych Yutongów

Białystok zamówił 20 elektrycznych Yutongów

Umowę podpisali: Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland (z lewej) i Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku
Fot. Busnex Poland
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Flota 20 autobusów elektrycznych Yutong zasili komunikację miejską w Białymstoku. Umowę na zakup 12-metrowych, zeroemisyjnych pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania podpisali zastępca prezydenta Białegostoku i prezes zarządu Busnex Poland. To największy z dotychczasowych kontraktów na dostawę „elektryków” – zarówno jeśli chodzi o województwo podlaskie, jak i oficjalnego przedstawiciela Yutonga, czyli wspomnianą firmę Busnex Poland. Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” – dofinansowanego kwotą blisko 125 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Jesteśmy bardzo zadowoleni. Umowa z Białymstokiem pokazuje, że Yutong przebojem wjechał na ulice polskich miast i gmin. Liczba dostarczonych i zakontraktowanych w całej Polsce autobusów elektrycznych tej marki wynosi już 55 egzemplarzy. Kolejne samorządy, również w województwie podlaskim, doceniają ich zalety oraz parametry eksploatacyjne, w tym wysoki zasięg na jednym ładowaniu powiedział Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Yutong E12, którego 20 egzemplarzy w przyszłym roku posłuży mieszkańcom Białegostoku, to sprawdzony w Europie autobus elektryczny. Ma ponad 12 metrów długości, a na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 – 400 kilometrów. Komfort podróżowania zapewniają m.in. niskopodłogowa konstrukcja oraz automatyczna klimatyzacja. Autobus posiada również rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania.

Inwestycja w czyste powietrze

Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz.

Rekordowa skala

Skala zamówienia to rekord jeśli chodzi o zakup elektrycznego taboru także dla całego województwa podlaskiego. Został on zrealizowany w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” – dofinansowanego kwotą blisko 125 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Poza zakupem e-busów, obejmuje on także wytyczenie buspasów oraz budowę parkingu przesiadkowego P+R i infrastruktury dedykowanej komunikacji miejskiej.

Elektromobilność jest sektorem, który w kolejnych latach w Województwie Podlaskim będzie się rozwijał coraz bardziej dynamicznie. Pojazdy elektryczne to nasza przyszłość i trzeba w nie inwestować. Jednym z trzech głównych filarów Polityki Energetycznej Polski na rok 2040 jest bowiem dobra jakość powietrza. Możemy to osiągnąć stawiając na rozwój transportu niskoemisyjnego oraz dążąc do zeroemisyjnej komunikacji publicznej. Samorząd województwa wspiera takie działania m.in. dofinansowując z programu regionalnego kupno zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i niskoemisyjnych CNG. Dotację na takie działania otrzymały np. Suwałki i Łomża – powiedział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego odpowiedzialny w samorządzie województwa m.in. za sektor transportu drogowego.

Źródło: Busnex Poland

Narzędzia
i kalkulatory