Home Pojazdy Specjalistyczny sprzęt w straży

Kontener dla elektryka

Specjalistyczny sprzęt w straży

Kontener dla elektryka

Specjalistyczny sprzęt w straży

Strażacy muszą być przygotowani na postępującą i nieuniknioną transformację napędową
Fot. KM PSP Wrocław
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 7 we Wrocławiu wzbogaciła się o kontener, który może być wykorzystywany podczas pożaru samochodu elektrycznego. To trzeci taki kontener w Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku w Polsce doszło do 7827 pożarów samochodów osobowych. Żaden z tych przypadków nie dotyczył pojazdów elektrycznych. Jednak rosnący rynek samochodów z napędem alternatywnym wymaga przygotowania się także na pożarową ewentualność.

Jeśli chodzi o wykorzystanie kontenera to zasada jest bardzo prosta. Samochód elektryczny (lub to co z niego zostało) jest przy pomocy wciągarki lub żurawia umieszczany w kontenerze wypełnionym wodą. Ma tam się znajdować do czasu, kiedy baterie schłodzą się do bezpiecznej temperatury.

Jest to trzeci taki kontener w Państwowej Straży Pożarnej, pozostałe dwa znajdują się w komendach w Krakowie i Warszawie. Oprócz powyższego zastosowania kontener może być wykorzystywany do transportu piasku do worków podczas powodzi lub jako stacjonarny zbiornik wody.

W ubiegłym roku w Polsce doszło do 7827 pożarów samochodów osobowych. Żaden z tych przypadków nie dotyczył pojazdów elektrycznych. Mimo to cyklicznie pojawiają się nieprawdziwe informacje na temat użytkowania pojazdów zeroemisyjnych w kontekście zagrożenia pożarowego.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2023 r. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) nawiązało współpracę z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej (KC PSP), aby ten stan zmienić. Strony podpisały List Intencyjny, który ma prowadzić do wypracowania standardów oraz wiążących wytycznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zarówno pojazdów elektrycznych, jak również stacji ładowania.

Straż pożarna coraz śmielej wkracza w erę elektromobilności. Strażacy z województwa zachodniopomorskiego otrzymają pięć samochodów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania i trzy wozy ratowniczo-gaśnicze. Zakup sprzętu kwotą ponad 3,3 mln zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Z kolei pięć samochodów elektrycznych i stacji ładowania – trafi przed końcem roku do Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie, Komend Miejskich w Szczecinie i Koszalinie oraz komend powiatowych w Stargardzie i Wałczu.

Źródło: remiza.com.pl, PSP Wrocław, własne

Narzędzia
i kalkulatory