Home Biznes Floty Rynek EV na wynajem rośnie

Arval podsumowuje rok

Rynek EV na wynajem rośnie

Arval podsumowuje rok

Rynek EV na wynajem rośnie

Na koniec ubiegłego roku 15% parku pojazdów Arval stanowiły samochody zelektryfikowane
Fot. Własne
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Na koniec 2022 r. ponad 15% floty Arval w Polsce stanowiły auta zelektryfikowane (HEV, PHEV, BEV), zaś liczba wynajętych pojazdów w pełni elektrycznych przekroczyła 1500. Firma w skali globalnej zanotowała wzrost organiczny (+5,5%) r/r oraz wzrost o 15% w Polsce r/r. Co czwarty samochód w wynajmie długoterminowym w naszym kraju finansowany jest przez Arval. W zeszłym roku firma miała 1,59 mln pojazdów w wynajmowanej flocie na świecie, w tym ponad 66 000 wynajętych samochodów w Polsce.

Arval, spółka z Grupy BNP Paribas specjalizująca się w wynajmie długoterminowym pojazdów z pełną obsługą oraz nowych rozwiązaniach w zakresie zrównoważonej mobilności, w 2022 roku kontynuowała dynamikę wzrostu z poprzednich lat, pomimo złożonego otoczenia rynkowego.

W 2022 roku flota wynajmowana przez Arval w Polsce przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Na koniec ubiegłego roku 15% parku pojazdów Arval stanowiły samochody zelektryfikowane (PHEV, HEV i BEV). Liczba w pełni elektrycznych aut przekroczyła 1500, a połowa z nich to zeroemisyjne pojazdy dostawcze. Samochody użytkowe stanowią coraz ważniejszy składnik polskiej floty Arval – na koniec 2022 roku firma wynajmowała ich już 4500 w ramach usługi Arval Pro.

 – Rosnące zainteresowanie zeroemisyjnymi pojazdami w wynajmie to efekt połączenia naszych działań skupionych na budowaniu świadomości klientów z bardzo potrzebnym programem rządowych dotacji „Mój elektryk”. Dołączyliśmy do niego w pierwszym możliwym terminie, bo wiedzieliśmy, że będzie to prawdziwy katalizator dla rozwoju elektromobilności w Polsce. W 2022 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój elektryk” został złożony przez Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 55 mln zł – powiedział Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.   

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności. Na koniec 2022 roku firma wynajmowała klientom już 150 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów lub są dodatkowym benefitem dla pracowników firm. W Polsce działają także cztery centra zrównoważonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współdzielenie ekologicznych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery.

Ubiegły rok oznaczał dla Arval w Polsce także otwarcie – stacjonarnego salonu Arval Store w Warszawie. Polska jest drugim po Włoszech krajem, w którym uruchomiono ten koncept. Arval Store to prestiżowe miejsce wydań pojazdów, ale także strefa, w której klienci mogą dopasować ofertę do swoich potrzeb i wybierać spośród ok. 180 różnych modeli nowych samochodów dostępnych od ręki, w wynajmie. Na miejscu jest możliwość przetestowania aut, rowerów i skuterów, a także załatwienia wszelkich formalności związanych z wynajmem wybranego pojazdu.

300 tys. zelektryfikowanych aut

W porównaniu z rokiem 2021, Arval powiększył swoją flotę wynajmowaną na świecie o 8,3% z uwzględnieniem przejęć, osiągając łączny wynik 1 592 024 pojazdów. W zakresie transformacji energetycznej floty, Arval osiągnął poziom około 300 000 zelektryfikowanych pojazdów na koniec 2022 roku, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu z 2019 rokiem.

Flota finansowana w segmencie korporacyjnym w 2022 roku liczyła 1 082 503 pojazdów.

W segmencie detalicznym klienci korzystali w 2022 roku z 454 062 pojazdów zarządzanych przez Arval (437 445 bez przejęć), co oznacza wzrost o 13% w stosunku do 2021 roku (9,7% wzrostu wyłączając przejęcia). Pokazuje to rosnące zainteresowanie sektora MŚP i osób prywatnych wynajmem długoterminowym pomimo niełatwej sytuacji gospodarczej.

Trajektoria wzrostu

Rok 2022 był wymagający, ale mimo tego Arval z powodzeniem wspierał swoich klientów dzięki odpornemu na zawirowania modelowi biznesowemu i możliwościom oferowania nowych innowacyjnych rozwiązań. Wspierany przez silne ambicje strategiczne grupy BNP Paribas w dziedzinie mobilności, Arval będzie podążał swoją trajektorią wzrostu w 2023 roku, realizując strategię Arval Beyond. Będziemy nadal przyspieszać nasz rozwój poprzez innowacje, przez dalsze wspieranie naszych klientów w ich transformacji energetycznej i dostarczanie im propozycji zrównoważonej mobilności, we wszystkich naszych krajach – skomentował Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval.

Rozwiązanie w niepewnych czasach

Również dla Arval Service Lease Polska rok 2022 zakończył się bardzo dobrym wynikiem. Flota wynajmowana w Polsce zwiększyła się do 66 tys. pojazdów i na koniec roku była o 15% większa w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to, że co czwarty samochód użytkowany na polskim rynku car fleet management jest wynajmowany przez Arval.

Na początku ubiegłego roku mieliśmy nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie już tylko się poprawiać. Niestety, pandemia się nie skończyła, przyszła wysoka inflacja, a następnie wybuchła wojna w Ukrainie. W konsekwencji rosły stopy procentowe oraz nastała duża niepewność. Mimo tak niesprzyjających warunków, zespół Arval Polska wypracował 15-procentowy wzrost finansowanej floty. To dowód na to, że wynajem długoterminowy, zapewniający dużą przewidywalność kosztów, jest rozwiązaniem, które sprawdza się także w niepewnych czasach i zdobywa coraz większą część rynku. W Arval stale szukamy rozwiązań, by dopasować się do aktualnych potrzeb rynku i wymagającej sytuacji gospodarczej – dodał Robert Antczak.

Źródło: Arval
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory