Jak wynika z badań PSPA, zdecydowana większość kierowców EV (ponad 80%) wciąż preferuje ładowanie swoich samochodów w domu. To zdecydowanie najtańsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie. Stosunkowo wolny czas uzupełniania energii można zdecydowanie przyspieszyć nabywając prywatną ładowarkę. O ile uruchomienie takiego urządzenia w domu jednorodzinnym nie sprawia większych problemów, o tyle w ubiegłych latach dla bardzo wielu posiadaczy samochodów elektrycznych w Polsce mieszkających w budynkach wielorodzinnych instalacja zwykłego wallboxa była prawdziwym wyzwaniem. Wszystko przez przewlekłe, niejasne i trudne do przejścia procedury administracyjne, które niejednokrotnie uniemożliwiały montaż stacji ładowania. W rezultacie wielu kierowców musiało zrezygnować z zakupu samochodu elektrycznego.
Sytuacja zmieniła się wraz z ostatnią nowelizacją Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wprowadziła do polskiego prawa dedykowaną procedurę instalacji prywatnej ładowarki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.
Celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie Państwu w przystępny sposób wszystkich najważniejszych aspektów i etapów związanych z uruchamianiem nieogólnodostępnych stacji ładowania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowych przepisów.