Home Technologia Baterie Northvolt zakończył budowę fabryki

Bateryjna inwestycja w Gdańsku

Northvolt zakończył budowę fabryki

Bateryjna inwestycja w Gdańsku

Northvolt zakończył budowę fabryki

Docelowo, w fabryce pracować będzie 500 osób
Fot. Northvolt Poland
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych poinformował o zakończeniu budowy największej w Europie fabryki magazynów energii, która zlokalizowana jest w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m². Rozpoczęcie produkcji planowane jest pod koniec roku. Rekrutacja pracowników, która rozpoczęła się w 2022 roku, prowadzona jest na bieżąco.

Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. – W trakcie 18 miesięcy zrealizowaliśmy wymagające prace ziemne, halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastrukturę techniczną, portiernię, parking i drogi wewnętrzne – powiedział Bartłomiej Bil, kierownik odpowiedzialny za budowę fabryki Northvolt.

Na terenie działki inwestycyjnej powstały również dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych.

Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie zielonej energii we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech oraz stosowanie surowców pochodzących z recyklingu – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, prezes oddziału Northvolt w Polsce.

Budynki produkcyjny oraz biurowy mają wysokość 9.5 m. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się wysokie na 30 metrów, automatyczne i bezobsługowe magazyny. Będą one obsługiwane przez samojezdne wózki widłowe, które po otrzymaniu od maszyn produkcyjnych komunikatu o braku komponentów, samodzielnie pobiorą je z półek magazynowych.

Magazyny energii i systemy bateryjne

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Kluczowymi klientami oddziału Northvolt w Polsce są m.in. Fluence (spółka należąca do Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc czy producent sprzętu budowlanego Pon Equipment.

Rozpoczęcie produkcji pod koniec roku

Zakończenie budowy oznacza rozpoczęcie prac nad instalacją linii produkcyjnych oraz montażu wyposażenia laboratoriów, biur i pomieszczeń socjalnych. Firma (działa w Gdańsku od 2018 roku), planuje również przeprowadzkę maszyn produkcyjnych oraz swoich zespołów z dwóch wynajmowanych lokalizacji. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec roku.

Rekrutacja trwa

Northvolt już w 2022 roku rozpoczął rekrutację do nowego zakładu i dziś zatrudnia około 330 pracowników. Docelowo, w fabryce pracować będzie 500 osób, tak więc firma nadal intensywnie poszukuje m.in. operatorów produkcji, magazynierów, inżynierów, techników automatyki, utrzymania ruchu, inspektorów jakości, specjalistów ds. zakupów, księgowości czy BHP.

Wszystkie osoby zainteresowane pracą w firmie Northvolt zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt ofert pracy. Dla naszych pracowników mamy przygotowane liczne benefity, takie jak dopłaty do posiłków, dojazdów, finansowanie szkoleń i nauki języka angielskiego czy prywatna opieka medyczna – podkreśliła Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji spólki.

Firm z drona obrazujący fabrykę, dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/NorthvoltPoland/videos/697824278811086

Źródło: Northvolt Poland
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory