Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada nowe programy wsparcia skierowane do przedsiębiorców zainteresowanych zakupem elektrycznych ciężarówek. Mają pomoc zarówno w kwestii zakupu, jak i ładowania. Sprawdzamy, jaka jest obecna oferta w sektorze eHDV i zaglądamy w przyszłość.
Samorządy odgrywają kluczową rolę w promowaniu elektromobilności, wpływając na jakość powietrza, redukcję hałasu oraz zrównoważony rozwój miast. Ich zaangażowanie w rozwój infrastruktury ładowania, modernizację flot pojazdów oraz edukację społeczeństwa stanowi fundament transformacji transportowej. W Polsce i na świecie istnieje wiele inspirujących przykładów działań samorządowych na rzecz elektromobilności, które mogą służyć jako wzorce dla innych regionów.
Estonia to jedno z najbardziej zinformatyzowanych państw na świecie, ale rozwój elektromobilności napotyka na wyzwania. Jedne z najwyższych w Europie kosztów ładowania, brak bezpośrednich dopłat do zakupu elektryków i niewielki rynek sprawiają, że kraj ten stoi przed trudnym zadaniem przyspieszenia transformacji transportowej.
Europa przyspiesza transformację motoryzacyjną, a kluczową rolę w tej zmianie odgrywają floty pojazdów firmowych, stanowiące aż 60 proc. rejestracji w krajach UE. Ten strategiczny segment rynku, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Czy regulacje unijne i krajowe jako bodźce wystarczą, by osiągnąć cel rejestracji wyłącznie zeroemisyjnych aut od 2035 roku?