Home Pojazdy Autobusy Yutong Iława odebrała elektryczne autobusy

Iława odebrała elektryczne autobusy

Iława odebrała elektryczne autobusy

Zakup autobusów i infrastruktury finansowany jest z RPO kwotą ponad 4 mln złotych
Fot. Busnex Poland
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Do Iławy dotarły dwa autobusy elektryczne marki Yutong. To kolejne – po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie – miasto z Warmii i Mazur, które postawiło na pojazdy chińskiego producenta. Nowe „elektryki” obsłużą lokalną komunikację miejską z której bezpłatnie będą korzystali mieszkańcy.

Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Bezpłatne przejazdy

Lidzbark Warmiński postawił na zeroemisyjnego Yutonga E8. To w oparciu o dwa takie autobusy miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko – we współpracy z miastem Giżycko – zakupiła autobusy Yutong E8. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

Kolejne proekologiczne działania w planach

Iławę otaczają lasy i jeziora, więc naturalnym wyborem była inwestycja w rozwój elektromobilności i zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji publicznej. Mogę zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo i planujemy kolejne działania, aby nasze miasto było jeszcze bardziej proekologiczne – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Zakup autobusów i infrastruktury do ich ładowania, a także budowa nowych przystanków, są realizowane w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” – dofinansowanego kwotą ponad 4,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Środki z RPO

Transport niskoemisyjny wpisuje się doskonale w region Warmii i Mazur. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy przeznaczyć środki z RPO na ten cel i tym razem Iławę wspomóc w tak ważnej inwestycji. Rozwój komunikacji miejskiej służy mieszkańcom i obok względów ekologicznych to nasz najważniejszy cel – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Globalny dostawca

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające maksymalną dzienną zdolność produkcyjną na poziomie 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył ok. 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna w ponad 30 krajach.

Źródło: Busnex Poland
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory