Okazuje się, że rozległe i zrównoważone zaangażowanie Europy w łańcuch wartości akumulatorów pokazuje jej strategiczną wizję przyszłości. Stary Kontynent stara się być liderem we wszystkich obszarach dotyczących produkcji i wykorzystywania baterii. Wyznaczając w ten sposób nie tylko lokalne, ale i światowe trendy. Co ciekawe wśród liderów znajdują się także firmy mające swoją siedzibę w Polsce jak choćby Northvolt czy Umicore.
W dziedzinie surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów firmy takie jak LKAB, Terrafame i Glencore odegrały kluczową rolę w pozyskiwaniu niezbędnych składników, które stanowią podstawę produkcji baterii. Firmy te specjalizują się w zrównoważonych przedsięwzięciach wydobywczych i innowacjach, aby zapewnić stałą podaż tych kluczowych materiałów.
Przechodząc do fazy rafinacji, firmy takie jak Umicore, JM i Aurubis przetwarzają te surowce zgodnie z rygorystycznymi standardami wymaganymi dla wysokowydajnych akumulatorów. Ich zaawansowane procesy rafinacji zapewniają, że potencjał materiałów jest w pełni wykorzystany.
W segmencie produkcji komponentów wśród liderów znajdują się m.in. takie firmy jak BASF, Evonik i Solvay. Firmy te syntetyzują i produkują skomplikowane komponenty akumulatorowe, które określają wydajność, długowieczność i moc produktu końcowego.
Jeśli chodzi o obszar produkcji to zdaniem analityków, centralne miejsce zajmują giganci przemysłu, tacy jak Leclanche, Northvolt i Varta.
W dziedzinie montażu akumulatorów firmy takie jak BlueSolutions, Bosch i AKASOL specjalizują się w produkcji zaawansowanych systemów akumulatorów, które zaspokajają różnorodne obszary zastosowania, zapewniając optymalną wydajność i bezpieczeństwo.
Analiza podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju. Z badania wynika, że europejski segment recyklingu i second life prezentuje „godne pochwały wysiłki”, a firmy takie jak Fortum, Redux i Umicore są liderami tych obszarów. Charakteryzują się one pionierskimi metodami, które w efekcie mają zapewnić akumulatorom drugie życie lub poddając go recyklingowi odzyskać cenne komponenty. To odzwierciedlając zaangażowanie tych firm, przyjazne podejście dla środowiska i efektywne chronienie przez nie zasobów.
Opracował Rafał Wąsowicz