Home Pojazdy Dostawcze Volkswagen Autonomiczny ID. Buzz zabierze na pokład celebrytów

Technologia

Autonomiczny ID. Buzz zabierze na pokład celebrytów

Technologia

Autonomiczny ID. Buzz zabierze na pokład celebrytów

Podczas testów wszystkie auta będą obsługiwane przez nadzorujących kierowców
Fot. Volkswagen
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Przygotowywany do produkcji seryjnej autonomiczny, elektryczny Volkswagen ID. Buzz AD (Autonomous Driving), w ciągu najbliższych kilku tygodni po raz pierwszy wyjedzie na ulice Monachium, w barwach dostawcy usług transportu współdzielonego, firmy MOIA. Auto na pokład weźmie decydentów ze świata polityki, władz publicznych, biznesu i przedstawicieli mediów. Analogiczny program testowy niemieckiego producenta rozpoczął się równolegle w Austin w stanie Teksas, w USA. Każdy z samochodów, zgodnie ze standardem SAE sklasyfikowany jest jako pojazd autonomiczny poziomu 4. Testy prowadzone na drogach publicznych i torze testowym, mają dostarczyć jak najwięcej potencjalnych scenariuszy ruchu drogowego.

Rozszerzenie programu wprowadzania pojazdów autonomicznych na Amerykę Północną, jest kolejnym krokiem w naszej globalnej strategicznej mapie drogowej i wynikiem długoterminowej inwestycji. Pomoże nam to przetestować, zweryfikować i udoskonalić technologię również na amerykańskich drogach – powiedział Christian Senger, członek zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze odpowiedzialny za rozwój autonomicznej jazdy.

Pod okiem nadzorców

Elektryczne samochody ID. Buzz, wyposażone są w seryjnie produkowane technologie oraz w system autonomicznej jazdy firmy Mobileye. Flota testowa gromadzi dane dotyczące różnych scenariuszy jazdy. Każdy z samochodów, zgodnie ze standardem SAE sklasyfikowanych jako pojazdy poziomu 4, jest wyposażony w kamery, radar i lidar. Podczas testów wszystkie pojazdy są przez cały czas obsługiwane przez nadzorujących je kierowców.  MOIA – spółka córka Grupy Volkswagen, od 2019 roku działa na rynku jako dostawca usług transportu współdzielonego i do tej pory przewiozła ponad 8,5 miliona pasażerów. MOIA dostarcza również dane do codziennych prac rozwojowych.

Amerykański impuls

Producent podkreśla, że uruchomienie przez Volkswagen Group of America (VWGoA) programu testowego w Teksasie, stanowi kolejny impuls dla globalnych badań i rozwoju pojazdów autonomicznych Volkswagena. VWGoA będzie kierować strategią i rozwojem projektu w USA. W tym celu utworzyła spółkę-córkę o nazwie Volkswagen ADMT, LLC. W ten sposób, powołując do życia dwa zespoły badawcze: w Belmont w Kalifornii i Austin w Teksasie, wspierać będzie wdrażanie programu pojazdów autonomicznych.

W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie MOIA jako pierwsza będzie korzystać z autonomicznych pojazdów, Volkswagen nie będzie w przyszłości samodzielnie świadczyć usług autonomicznej jazdy w USA. Będą to robić zewnętrzne firmy z sektora mobilności i transportu.

Źródło: Volkswagen
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory