Home Rynek Świat Amerykanie zaliczają bezemisyjne mile

DOE: Miliardy przejechane na prądzie

Amerykanie zaliczają bezemisyjne mile

DOE: Miliardy przejechane na prądzie

Amerykanie zaliczają bezemisyjne mile

Rząd USA mocno postawił na odnawialne źródła energii oraz na elektromobiliność
Fot. Ford
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Według Departamentu Energii USA (DOE) pojazdy w pełni elektryczne (BEV) i hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV) przejechały łącznie 19,1 miliarda mil na energii elektrycznej w 2021 roku. Jednak łączna liczba „mil elektrycznych” nadal stanowiła mniej niż 1% z 2,9 bilionów mil przejechanych przez wszystkie pojazdy w 2021 r. Z drugiej strony liczba mil przejechanych autami w pełni elektrycznymi wzrosła o 57% w latach 2020-2021, podczas gdy mile przejechane pojazdami elektrycznymi PHEV wzrosły o 24%.

1,3 mln elektryków

Do grudnia 2021 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 2,1 miliona pojazdów PEV, w tym 1,3 miliona w pełni elektrycznych pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami (BEV) i 800 000 hybrydowych pojazdów elektrycznych typu plug-in (PHEV).

Liczby te tylko potwierdzają, że rząd USA w ostatnim czasie mocno postawił zarówno na odnawialne źródła energii jak i na elektromobiliność. Warto zwrócić uwagę na amerykańską ustawę o redukcji (uchwalona w sierpniu br.), która zapewnia 370 miliardów dolarów na inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne i zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatu, dając impuls do ogromnej gamy czystych technologii energetycznych, od energii słonecznej, wiatrowej i pojazdów elektrycznych po wychwytywanie węgla i wodór.

Chiny liderem

Wspierane są także duże projekty badawczo-rozwojowe za pomocą środków takich jak amerykańska ustawa o infrastrukturze. Trend przechodzenia na napędy alternatywne jest widoczny na całym świecie. Jak wynika z corocznego raportu IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) gospodarka opata o czystą energię zyskuje na popularności. W 2022 r. aż 13 % nowych sprzedawanych aut ma być elektrycznych. Ich liczba ma osiągnąć 11 mln. Światowym liderem wciąż pozostają tym względzie Chiny, tuż za nimi plasuje się Europa i USA.

Źródło: energy.gov, własne

Narzędzia
i kalkulatory