Home Technologia Baterie Akumulatory litowo-jonowe schodzą na pniu

W elektromobilności liczą się amulatory

Akumulatory litowo-jonowe schodzą na pniu

W elektromobilności liczą się amulatory

Akumulatory litowo-jonowe schodzą na pniu

Producenci akumulatorów rosną w siłę
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe gwałtownie wzrosło, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych przekroczyła znaczącą liczbę 10 milionów na całym świecie w 2022 roku. Gwałtowny wzrost wywołał ożywioną aktywność w europejskim przemyśle akumulatorowym. Powstają nowe zakłady produkcyjne i fabryki, aby sprostać rosnącemu popytowi.

Siłą napędową przejścia na mobilność elektryczną jest rosnące zapotrzebowanie na akumulatory o dużej pojemności. W 2022 roku sprzedaż baterii przeznaczonych do pojazdów elektrycznych osiągnęła imponujące 690 GWh, co oznacza znaczący wzrost o 76% w stosunku do poprzedniego roku.

Liderzy rynku, tacy jak CATL, LG Energy Solution, BYD, Panasonic, Samsung SDI i SK On, choć „zakorzenieni” w Azji, rozszerzyli swoją działalność na Europę, a cztery z sześciu firm już zakładają zakłady produkcyjne na kontynencie.

Produkcja ogniw akumulatorowych w Europie

Kluczowi gracze, wyróżniający się dynamiką inwestycji na rynku europejskim to: CATL, Northvolt, ACC, LG Energy Solution, Samsung SDI i SK On. Ich działania wpisują się we wspólne wysiłki ukierunkowane na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania Europy na baterie. A to z kolei wskazuje na obiecującą przyszłość czystszego i bardziej zrównoważonego transportu.

W obliczu tego dynamicznego wzrostu zakładanie i rozwijanie zakładów produkujących ogniwa akumulatorowe wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Pojawiające się opóźnienia, odstępstwa od pierwotnych planów i umiejętność dostosowania się do zmieniających się okoliczności to wspólne wyzwania całej branży.

Wybór odpowiednich lokalizacji, zabezpieczenie odnawialnych źródeł energii, uzyskanie pozwoleń, budowa obiektów i rekrutacja wykwalifikowanego personelu to kluczowe elementy realizacji projektów produkcji ogniw akumulatorowych. Poruszanie się po tych zawiłościach wymaga starannego planowania, silnego partnerstwa i innowacyjnych strategii.

Przyszłość przemysłu bateryjnego

„Europejski przemysł akumulatorowy znajduje się w kluczowym momencie. Ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych osiąga bezprecedensowy poziom, a popyt na ogniwa akumulatorowe gwałtownie rośnie, europejscy producenci starają się stanąć na wysokości zadania. Odporność i zdolność adaptacji branży w obliczu wyzwań odzwierciedlają jej zaangażowanie w kształtowanie zrównoważonej przyszłości” – czytamy w analizie.

Ponieważ coraz więcej zakładów produkcyjnych zostaje uruchomionych, a moce produkcyjne stale rosną, europejski przemysł akumulatorowy jest w stanie odegrać kluczową rolę w napędzaniu rewolucji elektrycznej. Dzięki dynamicznej trajektorii wzrostu i niezachwianemu zaangażowaniu w zrównoważony rozwój środowiskowy Europa jest na dobrej drodze, by stać się siłą napędową światowego przechodzenia na pojazdy elektryczne.

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory