Home Technologia 1000 km przejechanych na słońcu

Stella Terra

1000 km przejechanych na słońcu

Stella Terra

1000 km przejechanych na słońcu

Samochód solarny jest dopuszczony do ruchu. Auto osiąga prędkość maksymalną 145 km/h
Fot. Bart van Overbeeke, Rien Boonstoppel
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Podczas afrykańskiego testu terenowego okazało się, że samochód solarny, Stella Terra, działa wydajniej niż początkowo zakładano. Do próby ruszano z założeniem średniego zasięgu około 550 kilometrów, w zależności od pokonywanego terenu i warunków pogodowych. Tymczasem samochód testowy TU Eindhoven Stella Terra ukończył jazdę próbną z północnego Maroka na Saharę jedynie przy użyciu energii słonecznej przejechawszy 1000 kilometrów!

Pozytywne zaskoczenie

To była niesamowita podróż z pozytywnym zakończeniem. Wydajność Stelli Terra była trudna do przewidzenia. Podczas trasy Stella Terra zużyła o 30 procent mniej energii niż oczekiwano. Byliśmy w stanie prowadzić całą 1000 kilometrową podróż tylko dzięki energii słonecznej i bez konieczności zatrzymywania się na stacjach ładowania – wyjaśnił menedżer zespołu Wisse Bos.

Pod względem specyfikacji technicznych Stella Terra „zbiera” swoją moc za pomocą paneli słonecznych na dachu. Dzięki panelom słonecznym i solidnej konstrukcji Stella Terra może osiągnąć pełną niezależność energetyczną w zrównoważony sposób, w dowolnym miejscu na świecie. Samochód solarny posiada wszelkie certyfikaty (jest dopuszczony do ruchu), osiąga prędkość maksymalna 145 kilometrów na godzinę, waży 1200 kilogramów i ma zasięg 710 kilometrów w słoneczny dzień. W terenie zasięg wynosi średnio około 550 kilometrów, w zależności od ukształtowania trasy jaką ma do pokonania.

Samochodowe panele zasilą dom

Trudno jest zbudować energooszczędny samochód, który może poradzić sobie z trudnymi warunkami, nie mówiąc już o integracji z napędem paneli słonecznych. Jeszcze nikt tego nie dokonał. Spodziewam się, że za pięć do dziesięciu lat samochody elektryczne będą częścią całego naszego systemu sieci energetycznej. A gdy pojawi się domowa bateria, będzie nawet możliwe generowanie energii przez samochód słoneczny i dostarczenie jej z powrotem do domu. Innowacje zespołu słonecznego Eindhoven mogą zmienić przyszłość – komentuje profesor Maarten Steinbuch ekspert ds. mobilności.

Źródło: tue.nl
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory