Home Rynek Europa Zeekr zaatakuje rynek europejski

Geely Holding

Zeekr zaatakuje rynek europejski

Geely Holding

Zeekr zaatakuje rynek europejski

Zeekr pozyskane środki przeznaczy na sfinansowanie ekspansji na rynek europejski w 2023 roku.
Fot. Zeekr
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Od momentu kiedy okazało się, że polski samochód elektryczny Izera zbudowany zostanie na chińskiej platformie od Gelly z większą uwagą śledzimy poczynania tego koncernu. Okazuje się, że marka samochodów elektrycznych premium należąca do Geely, czyli Zeekr, zebrała właśnie 750 milionów dolarów od zewnętrznych inwestorów. Środki podniosą wartość tego producenta elektryków do 13 miliardów dolarów.

Po raz kolejny jednym z inwestorów Zeekr jest chiński producent ogniw akumulatorowych CATL. Bateryjny gigant jeszcze w połowie ubiegłego roku rozważał budowę megafabryki w Polsce jednak ostatecznie zdecydował się na Węgry. Tymczasem  Zeekr poinformował, że pozyskane środki przeznaczy na sfinansowanie ekspansji na rynek europejski w 2023 roku.

Jeszcze w ubiegłym roku CATL ogłosił pięcioletnią umowę o współpracy z Zeekr, w myśl której akumulatory Qilin – oparte na technologii CATL „cell-to-pack” trzeciej generacji – będą zasilać nowe modele ich elektryków. Pierwszym z nich będzie Zeekr 009. Akumulatory Qilin charakteryzują się rekordową wydajnością wykorzystania objętości na poziomie 72% i gęstości energii do 255 Wh/kg. Osiągają one jak dotąd najwyższy poziom integracji systemu na świecie, mogąc zapewnić zasięg ponad 1000 km.

Zbiórka funduszy to swoiste wotum zaufania dla perspektyw wzrostu i silnej przyszłości Zeekr, która staje się jedną z najważniejszych marek w portfelu Geely Holding. (…) Dzięki inwestycjom możemy być pionierami nowych usług i rozwiązań mobilnych. Wszystko aby sprostać wymaganiom klientów na całym świecie – powiedział Daniel Donghui Li, dyrektor generalny Geely Holding Group.

Zeekr został założony wiosną 2021 r. jako globalna luksusowa marka EV z centrami badawczo-rozwojowymi w Göteborgu w Szwecji i Hangzhou w Chinach. Producent samochodów planuje wprowadzać nowy model EV każdego roku co najmniej do 2026 roku. Zeekr rozpoczął dostawy swojego flagowego Zeekra 001 w październiku 2021 r., dostarczając do tej pory klientom ponad 80 000 sztuk. W styczniu 2023 roku Zeekr rozpoczął wysyłkę do użytkowników modelu MPV Zeekr 009 EV.  Źródło:

Źródło: zgh.com, własne
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory