Home Pojazdy Osobowe Właściciele ID. ładują w domach

Co dziesiąty samochód rejestrowany w UE jest elektryczny

Właściciele ID. ładują w domach

Co dziesiąty samochód rejestrowany w UE jest elektryczny

Właściciele ID. ładują w domach

30% ankietowanych stosuje hybrydowy model ładowania
Fot. Volkswagen
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Z badania przeprowadzonego przez Volkswagena w Polsce wynika, że niemal 2/3 naszych użytkowników modeli ID. deklaruje, że ładuje swoje samochody tylko w miejscu zamieszkania. Natomiast 7% ankietowanych korzysta wyłącznie z ładowarek poza domem. Pozostali stosują mieszany model uzupełniania energii w bateriach.

Światowi producenci samochodów stopniowo przechodzą na oferowanie napędów wyłącznie elektrycznych. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało, że w II kwartale 2022 r. co dziesiąty samochód nowo rejestrowany w krajach Unii Europejskiej był w pełni elektryczny. Według branżowego rankingu za rok 2021, Volkswagen zajął drugie miejsce pod względem liczby sprzedanych aut elektrycznych w Europie. W związku z tym marka Volkswagen postanowiła zadać kilka pytań użytkownikom elektrycznych modeli ID., dotyczących sposobu użytkowania pojazdów. Jednym z tematów było miejsce ładowania auta.

Model hybrydowy się sprawdza

Wyniki ankiety wśród 100 właścicieli elektrycznych Volkswagenów ID. w naszym kraju pokazały, że niemal 2/3 badanych (64%) ładuje swoje auta tylko w miejscu zamieszkania. 29% ankietowanych stosuje kilka rodzajów modelu „hybrydowego”, czyli z różną częstotliwością ładuje zarówno w domu, jak i na publicznych stacjach ładowania. Zaledwie 7% ankietowanych zadeklarowało, że w ogóle nie uzupełnia baterii swojego elektrycznego Volkswagena tam, gdzie mieszka.

ID. ładują się w domach

Jak wyglądają właściciele elektrycznych Volkswagenów na tle innych użytkowników aut na prąd? Porównaliśmy odpowiedzi właścicieli elektrycznych Volkswagenów z badaniem, które InsightOut Lab, EV Klub Polska i Volkswagen przeprowadzili wśród użytkowników „elektryków” bez względu na markę pojazdu. Wprawdzie pytania w obu badaniach nie były identyczne, ale odpowiedzi pozwalają określić w przybliżeniu, jak na tle wszystkich kierowców aut elektrycznych wypadają właściciele aut marki Volkswagen. Wygląda na to, że właściciele Volkswagenów ID. rzadziej niż kierowcy pojazdów elektrycznych innych marek ładują auta poza miejscem zamieszkania. We wspomnianym badaniu na członkach EV Klubu 10% z nich zadeklarowało, że wyłącznie lub prawie wyłącznie ładuje swój samochód na publicznie dostępnych stacjach (a więc poza miejscem zamieszkania). Dwóch na pięciu członków EV Klubu robiło to regularnie, a dla 46% były to sporadyczne, kilkukrotne okazje. Tylko 4% badanych odpowiedziało, że nigdy nie korzystało z publicznych stacji ładowania.

Źródło: Volkswagen
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory