Home Pojazdy Osobowe Volkswagen Właściciele ID. jeżdżą więcej

Zasięgi „elektryków"

Właściciele ID. jeżdżą więcej

Zasięgi „elektryków"

Właściciele ID. jeżdżą więcej

Prawie połowa badanych przejeżdza w tygodniu 400 km
Fot. Volkswagen
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Volkswagen sprawdził jak jego klienci w Polsce korzystają z elektrycznych modeli ID. Z przeprowadzonego badania wynika, że 44% właścicieli VW ID. tygodniowo przejeżdża powyżej 400 km – to więcej niż średnio kierowcy samochodów w Polsce. 55% właścicieli modeli deklaruje, że warunki pogodowe nie mają wpływu na ich codzienne korzystanie z auta. Niemal wszyscy użytkownicy używają swoich ID. do załatwiania codziennych spraw. Ponad 80% jeździ elektrycznym VW do pracy oraz na krótsze i dłuższe wycieczki za miasto.

Użytkownicy elektrycznych Volkswagenów bardzo aktywnie korzystają ze swoich aut. Poza załatwianiem codziennych spraw nie stronią od krótszych i dłuższych wyjazdów za miasto. Dla większości zmiany zasięgu, wynikające z warunków atmosferycznych raczej nie wpływają na codzienne korzystanie z auta.

Światowi producenci samochodów stale poszerzają ofertę samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym. Efekty widać w statystykach – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało, że w drugim kwartale 2022 r. co dziesiąty nowo rejestrowany samochód w krajach UE był w pełni elektryczny. Według branżowego rankingu za rok 2021, Volkswagen zajął 2. miejsce pod względem liczby sprzedanych aut elektrycznych w Europie. W związku z tym, InsightOut Lab i marka Volkswagen postanowili zadać kilka pytań użytkownikom elektrycznych modeli ID. dotyczących sposobu użytkowania pojazdów.

Jazda powyżej średniej

Z ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli Volkswagenów ID. wynika, że bardzo aktywnie korzystają oni ze swoich aut. Blisko połowa pytanych (44%) przejeżdża tygodniowo powyżej 400 km, a zaledwie 7 procent korzysta z auta sporadycznie, pokonując dystans krótszy niż 100 km. Kolejne 11 procent zadeklarowało przebieg w przedziale 301-400 km. Dość często spotykane są też „kilometrówki” w przedziałach 101-200 oraz 201-300 km. Wskazało je po 19 procent ankietowanych właścicieli Volkswagenów ID.

Dla porównania, z badania PSPA wynika, że tylko ok. 15% kierowców (zarówno aut elektrycznych, jak i spalinowych) pokonuje tygodniowo ponad 350 km. Ta wartość daje aż ok. 18 tysięcy kilometrów rocznie, podczas gdy według popularnej porównywarki ubezpieczeń średnia dla Polski wynosi około 8600 km.

Analiza danych demograficznych z badania pozwala sprawdzić, czy wiek kierowców wpływa na to, jak dużo jeżdżą swoim autem. Okazuje się, że choć w każdej z grup wiekowych widać przewagę osób deklarujących tygodniowy przebieg powyżej 400 km, to w grupach powyżej 49 lat jest ich najwięcej. W przedziale do 39 lat odsetek ten wyniósł 33%, a w grupie 40-49 lat – 41%. Natomiast dla grupy 50-59 lat mówimy o poziomie aż 56%, a w przedziale 60 lat i więcej – 47%.

Codzienne sprawy z elektrykiem

Wiemy już, ile kilometrów przejeżdża statystyczny właściciel elektrycznego Volkswagena. Warto sprawdzić, dokąd i w jakim celu jeździ swoim autem. Część odpowiedzi na to pytanie zyskała ponad 80% wskazań, więc można je uznać za niemal powszechne. Okazuje się, że statystyczny właściciel elektrycznego Volkswagena najczęściej – 95% wskazań – porusza się po mieście załatwiając różne codzienne sprawy. Niewielu mniej badanych wskazało dojazdy do pracy (88%) oraz na nie za długie wycieczki za miasto (87%). Na dłuższe wypady rekreacyjne (ponad 100 km w jedną stronę) regularnie decyduje się 81% respondentów.

Wśród pozostałych odpowiedzi do wyboru odsetki wskazań były niższe, choć wciąż wysokie. Dłuższe wypady wakacyjne uzyskały 62% głosów, odwożenie dzieci do szkoły lub przedszkola – 52%, a zabieranie swoich pociech na zajęcia pozalekcyjne – 49%.

Pogoda bez wpływu

Skoro właściciele modeli ID. korzystają aktywnie ze swoich aut nie tylko w mieście, ale również podczas krótszych i dłuższych wycieczek za miasto, warto sprawdzić, jakie są ich spostrzeżenia związane z wpływem warunków atmosferycznych na zasięg ich samochodów. Przede wszystkim trzeba wskazać, że badani zauważają te zmiany. Zaledwie 4% nie odnotowało wpływu warunków atmosferycznych na zasięg auta. Poza tym ponad połowa (55%) właścicieli elektrycznych Volkswagenów deklaruje, że zmiany nie mają wpływu na ich codzienne korzystanie z auta, w tym aż 41% odpowiedziało „zdecydowanie nie”. 40% badanych ma przeciwne zdanie (z czego 27% odpowiedziało „zdecydowanie tak”). Śladowy 1% ankietowanych nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie.

Warto zobaczyć, czy pod względem oceny wpływu warunków atmosferycznych na zasięg auta właściciele modeli ID. różnią się od ogółu właścicieli aut elektrycznych. Porównanie może mieć jedynie charakter orientacyjny, ponieważ pytania w obu badaniach istotnie się różniły. W badaniu InsightOut Lab, Volkswagena i EV Klub Polska na użytkownikach aut elektrycznych (niezależnie od marki samochodu) ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź, czy zmieniają częstotliwość korzystania z auta zimą. Aż 83 procent z nich odpowiedziało, że w zimowe miesiące korzystają ze swojego „elektryka” tak samo, jak podczas innych pór roku.

Badanie Volkswagena potwierdziło wyniki ubiegłorocznej ankiety jaką przeprowadziliśmy w Klubie. 94% klubowiczów uznało, że samochód elektryczny spełnia ich oczekiwania, a 97% zadeklarowało, że nie zamienliby swojego elektryka na auto spalinowe. Dodatkowo, jak wynika z naszego badania – EV bardzo dobrze sprawdzają̨ się w codziennym użytkowaniu. 95% ankietowanych pokonuje maksymalnie do 150 km dziennie, co oznacza, że zasięg niemalże wszystkich dostępnych obecnie na polskim rynku samochodów elektrycznych jest w stanie sprostać́ tym wymaganiom – podsumował Łukasz Lewandowski, Koordynator EV Klub Polska.

Źródło: Volkswagen, EV Klub Polska

Narzędzia
i kalkulatory