Home Technologia Wodór Wałbrzych z wodorową stacją za dwa lata

Wałbrzych z wodorową stacją za dwa lata

Wałbrzych z wodorową stacją za dwa lata

Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

W Wałbrzychu Orlen zbuduje kolejną stację tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywną decyzję w tej sprawie Fundusz ogłosił w podczas dzisiejszej (19.09.2022- – przyp. red.) konferencji w Wałbrzychu. Stacja będzie dostępna dla wszystkich pojazdów z napędem wodorowym. Jej oddanie do użytku planowane jest w pierwszym kwartale 2024 roku. W najbliższych latach stacje wodorowe koncernu paliwowego powstaną także w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Do 2030 roku koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.

Zgodnie z planem

Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 roku zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa. Jesteśmy liderem nowoczesnej mobilności, opartej na zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologiach. Ich wdrażanie skutecznie wzmacnia konkurencyjność naszego biznesu i przybliża nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Wodór to także ważny krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Z dotacją Funduszu

Wałbrzyska stacja tankowania wodoru będzie ogólnodostępna i czynna całą dobę. Zostanie przystosowana do zasilania autobusów komunikacji publicznej. Miasto na ich zakup otrzymało dotację z NFOŚiGW. Wodór będą mogły tankować również samochody osobowe, a docelowo także pojazdy ciężarowe. Jej uruchomienie jest zaplanowane w pierwszej połowie 2024 roku. Koncern otrzymał pozytywną decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji z programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.

Wiele atutów wodoru

Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej bezpośrednio przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach, ponieważ pojazdy napędzane tym paliwem emitują wyłącznie parę wodną. Wpłynie także na obniżenie poziomu hałasu, zwiększając komfort podróżowania. Wodór ma wiele atutów, dlatego będziemy rozwijać tę technologię podejmując współpracę z kolejnymi partnerami – dodał Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych.

Wodorowa strategia

Orlen realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”, który zakłada powstanie do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. W ramach programu zbudowana zostanie także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

Unijne dofinansowanie

We wrześniu br. Orlen otrzymał ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility na budowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Zostaną one oddane do użytku w połowie 2025 roku. Natomiast już w tym roku spółka uruchomiła swoją pierwszą w Polsce mobilną stację w Krakowie, a w przyszłym roku kierowcy będą mogli korzystać z infrastruktury tankowania wodorem w Poznaniu i Katowicach.

Źródło: na podstawie PKN Orlen

Narzędzia
i kalkulatory