Producent aut oraz wytwórca techniki motoryzacyjnej i przemysłowej podpisali właśnie porozumienie, którego celem jest zbadanie możliwości powstania europejskiego dostawcy rozwiązań i wyposażenia dla fabryk ogniw. Podmioty powołały specjalny zespół, którego celem jest stworzenie nowej spółki do końca 2022 roku. Firmy chcą dostarczać zintegrowane systemy produkcji akumulatorów, a także wsparcie na miejscu w zakresie rozruchu i serwisu dla producentów ogniw i systemów baterii. Celem jest wiodąca pozycja pod względem kosztów i technologii w zakresie uprzemysłowienia technologii ogniw oraz masowej produkcji zrównoważonych, najnowocześniejszych akumulatorów. Dzięki zlokalizowaniu zakładów produkcji ogniw w pobliżu fabryk samochodów możliwe będzie zbliżenie się do celu, jakim jest mobilność neutralna pod względem emisji CO2. Tylko w Europie producent aut z siedzibą w Wolfsburgu chce zbudować sześć fabryk ogniw do 2030 roku. Popyt na akumulatory jest tak duży, że zaledwie do końca 2023 roku szereg innych podmiotów zamierza zbudować fabryki akumulatorów, których roczna produkcja będzie mieć pojemność ok. 700 GWh.
Celem obu partnerów jest dostarczanie pełnej palety rozwiązań i podzespołów, niezbędnych do produkcji ogniw akumulatorów na skalę przemysłową. Szacowany popyt jest olbrzymi: tylko w Europie różne podmioty chcą do 2023 roku zbudować fabryki akumulatorów, których roczna produkcja będzie mieć pojemność ok. 700 GWh.
Dla obu stron porozumienia ten sojusz jest krokiem w kierunku objęcia pozycji liderów w świecie elektromobilności. Partnerstwo jest zbudowane na uzupełnianiu się kompetencji: Volkswagen jest producentem samochodów na wielką skalę i jest na dobrej drodze, aby stać się czołowym wytwórcą akumulatorów, zaś Bosch ma szerokie doświadczenie w automatyzacji procesów przemysłowych i integracji systemów. Volkswagen i Bosch powołały specjalny zespół, którego celem jest stworzenie nowej spółki do końca 2022 roku.
Firmy będą szukać możliwości opracowania rozwiązań, które pozwolą usprawnić produkcję ogniw do akumulatorów w zakładach w Europie. Związane z tym porozumienie podpisali Thomas Schmall, Członek Zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za technologię i Prezes Zarządu spółki Volkswagen Group Components oraz Rolf Najork, Członek Zarządu Grupy Robert Bosch i Prezes Zarządu spółki Bosch Rexroth.
– Europa ma szansę stać się w nadchodzących latach głównym graczem na światowym rynku akumulatorów. Widoczne jest błyskawicznie rosnące zapotrzebowanie na akumulatory i wszystko, co jest związane z ich produkcją, w tym wyposażenie gigafabryk. Volkswagen i Bosch będą analizować możliwości rozwoju i kształtowania tej nowatorskiej, wartej wiele miliardów euro branży w Europie. Nasza decyzja o zaangażowaniu się w integrację łańcucha wartości produkcji akumulatorów pozwoli na wypracowanie znaczących zysków. Stworzenie lokalnego, europejskiego łańcucha dostaw dla elektromobilności ‘made in Europe’ to z pewnością rzadka okazja – powiedział Thomas Schmall.
– Razem z Grupą Volkswagen będziemy szukać drogi uprzemysłowienia procesów produkcyjnych ogniw do akumulatorów, z wykorzystaniem ustandaryzowanego oprzyrządowania. Warunki ku temu są bardzo dobre: Bosch jest nie tylko największym na świecie dostawcą części samochodowych, lecz także jednym z wiodących dostawców wyposażenia fabryk. Znamy się na akumulatorach i wiemy, jak je produkować. Dzięki ponad 135-letniemu doświadczeniu w branży motoryzacyjnej i naszej wiedzy w zakresie industrializacji chcemy zaspokoić rosnący popyt na akumulatory. Europejski przemysł ma potencjał, aby stać się technologiczną siłą napędową ekologicznej transformacji gospodarki – dodał Rolf Najork.
Warto przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku Volkswagen powołał europejską firmę (Société Européenne), aby skonsolidować działania w całym łańcuchu wartości, który dotyczy produkcji akumulatorów – od przetwarzania surowców, przez opracowanie zunifikowanego akumulatora Volkswagena, po zarządzanie europejskimi gigafabrykami. Zakres działalności firmy ma objąć również nowe modele biznesowe oparte na ponownym wykorzystaniu zużytych akumulatorów samochodowych i na recyklingu zawartych w nich cennych surowców. Producent, w ramach strategii NEW AUTO, zamierza stać się wiodącym światowym wytwórcą samochodów elektrycznych.
Źródło: na podstawie Volkswagen, własne