Polacy coraz bardziej otwarcie podchodzą do pojazdów elektrycznych. W dużej mierze jest to zasługa zwiększającego się obycia z tą technologią. Pomagają w tym niewątpliwie pokazy, prezentacje oraz zloty, na których każdy zainteresowany jest w stanie porozmawiać z użytkownikami i skorygować swoją dotychczasową wiedzę.
Jednym z lepszych eventów, na którym pojawiają się steki samochodów elektrycznych jest Manufaktura Nowej Mobilności organizowana przez Fundację EV Klub Polska. W tym roku zwieńczała ona elektromobilny tydzień w centralnym mieście Polski. Jej start miał miejsce w Łodzi. O godzinie 11.00 zaczęły na ulicy Piotrkowskiej zbierać się zeroemisyjne pojazdy.
– Zlot EV Klub Polska w Łodzi wpisał się na stałe w kalendarz wielu użytkowników EV. Jesteśmy dumni jak z roku na rok zwiększa się zaangażowanie użytkowników pojazdów elektrycznych. Nasza Fundacja zrzesza już ponad 5000 członków, którzy aktywnie angażują się w promocję elektromobilności, regularnie pojawiając się na zlotach, biorąc udział w ankietach czy dzieląc się swoją wiedzą z innymi – komentuje Łukasz Lewandowski, Prezes Fundacji EV Klub Polska.
O zaangażowaniu Klubowiczów może świadczyć fakt, że niektórzy z nich pokonali tysiące kilometrów, aby dotrzeć na zlot i Manufakturę Nowej Mobilności. Nie zabrakło użytkowników, którzy przyjechali z Niemiec (ok. 800 km do Łodzi), czy nawet Holandii (ok. 1200 km).
– To potwierdza, że samochody elektryczne mogą być wykorzystywane nie tylko na trasach lokalnych, ale też w długich podróżach, nie emitując w tym czasie szkodliwych substancji spalin czy gazów cieplarnianych. Powiększająca się oferta samochodów elektrycznych w Europie już teraz jest wystarczająca dla większości użytkowników. Średni dystans możliwy do przejechania pojazdem elektrycznym bez ładowania to ponad 450 km – komentuje Piotr Ziółkowski, wiceprezes Fundacji EV Klub Polska.
W samo południe zgromadzeni wyruszyli w ponad kilometrowej kawalkadzie na teren Manufaktury. Tam czekały na nich dodatkowe atrakcje. Producenci pojazdów, firmy związane z elektromobilnym sektorem oraz przedstawiciele mikromobilności zaprezentowali swoje produkty i rozwiązania. Dodatkowo na specjalnie przygotowanej scenie odbyły się prelekcje oraz debaty z udziałem ekspertów branży i użytkowników zeroemisyjnych samochodów.
– Manufaktura Nowej Mobilności to nie tylko zlot samochodów elektrycznych, ale również edukacja i networking stworzone dla każdej osoby zainteresowanej nową mobilnością. Dzięki bogatej tematyce, paneliści rozwiewiali mity na temat: pożarów, degradacji baterii, czy realnych zasięgów aut elektrycznych. Dodatkowo każdy zainteresowany miał możliwość porozmawiania z elektromobilnymi kierowcami, którzy z chęcią odpowiadali na wszystkie pytania – dodaje Łukasz Lewandowski.
Tegoroczna Manufaktura Nowej Mobilności, współfinansowana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, stanowiła zwieńczenie tegorocznej do edycji Kongresu Nowej Mobilności – największego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego w całości poświęconego e-mobility, które miało miejsce w dniach 26-28 września 2023 r. Było to niewątpliwe święto elektromobilności, które przyciągnęło tłumy. Widać było, że ludzie interesują się tematem i z chęcią wysłuchiwali m.in. prelekcji dotyczących pożarów pojazdów elektrycznych czy najczęstszych awarii. Powstające mity niestety utrwaliły się w ostatnim czasie dlatego tak ważna jest edukacja. Fundacja posiadając doświadczenia w tego typu inicjatywach wie jak przekazać wiedzę najlepiej. dlatego tego typu wydarzenia powinny być częściej organizowane, gdyż zrozumienie tematu przyczyni się do popularyzacji pojazdów na prąd.
Fundacja EV Klub Polska przygotowuje się już do kolejnych elektromobilnych aktywności, o których poinformuje na kanałach społecznościowych.