Home Pojazdy Osobowe BYD Tesla, BYD i Volkswagen dominują

Elektromobilny rynek

Tesla, BYD i Volkswagen dominują

Elektromobilny rynek

Tesla, BYD i Volkswagen dominują

Fot. Własne
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Około 1 na 7 nowo sprzedanych pojazdów w 2022 r. miało napęd elektryczny (BEV + PHEV). Ich produkcja znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat i przewiduje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ coraz więcej producentów samochodów inwestuje w technologię EV, a decydenci naciskają na bardziej przyjazne dla środowiska opcje transportu.

Z roku na rok udział w rynku pojazdów elektrycznych rośnie. Liderem rynku jest Tesla choć w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii jej udział w rynku spadł. Amerykanie zachowali miano najlepiej sprzedającej się marki, jednak z nieco mniejszym wynikiem (spadek z 14% w 2021 r. do 12% w 2022 r.).

Tesla, BYD i Volkswagen są obecnie trzema największymi producentami samochodów elektrycznych pod względem wielkości produkcji. Szczególnie Tesla, której produkcja pojazdów elektrycznych wzrosła z kilku tysięcy w 2011 r. do ponad 500 000 w 2020 r., odnotowała znaczny wzrost w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Tesla ubiegły rok zamknęła wynikiem przekraczającym 1, 3 mln sprzedanych aut elektrycznych (BEV).

Inni znaczący producenci samochodów również zwiększyli ostatnio produkcję pojazdów elektrycznych, w tym Ford, General Motors i BMW.

Ponadto, ponieważ produkuje się coraz więcej pojazdów elektrycznych, na całym świecie dostępnych jest więcej stacji ładowania, co ułatwia konsumentom posiadanie i prowadzenie pojazdów elektrycznych. Rządy na całym świecie wprowadziły również politykę promującą korzystanie z pojazdów elektrycznych, w tym ulgi podatkowe, rabaty i surowsze normy emisji.

Zdaniem obserwatorów rynku tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ coraz więcej producentów samochodów inwestuje w technologię EV, a decydenci naciskają na bardziej przyjazne dla środowiska opcje transportu.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat produkcja pojazdów elektrycznych (EV) odnotowała znaczny wzrost. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że w 2020 roku po drogach będzie jeździło 10 milionów pojazdów elektrycznych, w porównaniu z zaledwie kilkoma tysiącami dziesięć lat temu. Zachęty rządowe, postęp technologiczny i zapotrzebowanie konsumentów na czystsze i bardziej przyjazne dla środowiska środki transportu przyczyniły się do tego wzrostu.

Źródło: evmarketsreports.com
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory