Home Technologia Wodór Technologia wodorowa w natarciu

Paliwa alternatywne – wodór

Technologia wodorowa w natarciu

Paliwa alternatywne – wodór

Technologia wodorowa w natarciu

Wodór w najbliższych latach może odegrać istotną rolę w transformacji napędowej pojazdów
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Jak wynika z analizy patentów przeprowadzonej przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), rozwój technologii wodorowych przesuwa się w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych, takich jak elektroliza. Jednym z kluczowych obszarów jest sektor motoryzacji. Wiodącymi krajami w Europie w tym względzie są Niemcy (11% globalnej działalności), Francja (6%) oraz Holandia (3%).

Raport jest pierwszym tego rodzaju opracowaniem i wykorzystuje globalne dane patentowe dotyczące innowacji we wszystkich technologiach wodorowych. Obejmuje pełen zakres od dostaw wodoru przez magazynowanie, dystrybucję i przetwarzanie, a także zastosowania końcowe.

Wodór ze źródeł niskoemisyjnych może odgrywać ważną rolę w przejściu na czystą energię, z potencjałem zastąpienia paliw kopalnych w branżach, w których istnieje niewiele czystych alternatyw, takich jak transport długodystansowy i produkcja nawozów. Badanie to pokazuje, że innowatorzy odpowiadają na potrzebę konkurencyjnych łańcuchów dostaw wodoru, ale także identyfikują obszary – szczególnie wśród użytkowników końcowych – w których wymagany jest większy wysiłek. Będziemy nadal pomagać rządom w pobudzaniu innowacji w zakresie bezpiecznych, odpornych i zrównoważonych czystych technologii energetycznych – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.

Wodór – kluczowy element europejskiej strategii

Wykorzystanie potencjału wodoru jest kluczowym elementem europejskiej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.  – powiedział prezes EPO António Campinos. Jeśli wodór ma odgrywać główną rolę w redukcji emisji CO2, pilnie potrzebne są innowacje w zakresie szeregu technologii z wiązanych z tym najpowszechniejszym pierwiastkiem na świecie. Zwłaszcza, że przedstawiony raport ujawnia znaczący wkład Europy w powstawanie nowych technologii wodorowych. Nie bez znaczenia jest też udział start-upów w tworzeniu innowacji związanych z wodorem.

Europejscy liderzy: Niemcy, Francja i Holandia

Globalne patenty na wodór są opracowywane głównie przez Unię Europejską i Japonię. Stanowią one odpowiednio 28% i 24% wszystkich IPF złożonych w tym okresie, przy znacznym wzroście w ostatniej dekadzie. Wiodącymi krajami w Europie są Niemcy (11% globalnej całości), Francja (6%) i Holandia (3%). Inne kraje generujące znaczne ilości patentów wodorowych to Wielka Brytania, Szwajcaria i Kanada.

Stany Zjednoczone, z 20% wszystkich patentów związanych z wodorem, są jedynym dużym ośrodkiem innowacji, w którym odnotowano spadek międzynarodowych zgłoszeń patentowych w ciągu ostatniej dekady. Międzynarodowa aktywność patentowa jest skromna również w Korei Południowej i Chinach.

Największa dynamika w sektorze motoryzacyjnym

Technologie motywowane troską o klimat stanowiły prawie 80% wszystkich patentów związanych z produkcją wodoru w 2020 r., a wzrost napędzany był głównie przez gwałtowny wzrost innowacji w elektrolizie. Najbardziej innowacyjne regiony konkurują obecnie o organizację pierwszej fazy rozwoju przemysłowego, a dane sugerują, że Europa zyskuje przewagę jako miejsce inwestycji w nowe moce produkcyjne elektrolizera.

Wśród wielu potencjalnych zastosowań końcowych wodoru sektor motoryzacyjny od dawna koncentruje się na innowacjach, a patenty w tym sektorze nadal rosną, głównie w Japonii. Podobna dynamika nie jest jeszcze widoczna w innych zastosowaniach końcowych, pomimo skoordynowanej polityki i uwagi mediów w ostatnich latach na potencjał wodoru w zakresie dekarbonizacji transportu dalekobieżnego, lotnictwa, wytwarzania energii i ogrzewania.

Europa – ogniwa paliwowe w centrum innowacji

W przypadku uznanych technologii wodorowych innowacje są zdominowane przez europejski przemysł chemiczny, którego doświadczenie w tym sektorze zapewniło mu również przewagę w technologiach motywowanych klimatem, takich jak elektroliza i ogniwa paliwowe. Firmy motoryzacyjne są również aktywne, i to nie tylko w zakresie technologii pojazdów. Uniwersytety i publiczne instytuty badawcze wygenerowały 13,5% wszystkich międzynarodowych patentów związanych z wodorem w latach 2011-2020, prowadzonych przez instytucje francuskie i koreańskie, ze szczególnym uwzględnieniem niskoemisyjnych metod produkcji wodoru, takich jak elektroliza.

Źródło: iea.org

Narzędzia
i kalkulatory