Home Biznes Świat wkracza w nową erę produkcji czystych technologii

Raport IEA

Świat wkracza w nową erę produkcji czystych technologii

Raport IEA

Świat wkracza w nową erę produkcji czystych technologii

Liczba miejsc pracy w sektorze czystych technologii wzrośnie do 2030 r. ponad dwukrotnie z obecnych 6 do prawie 14 mln
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Sektor związany z czystą energią tworzy nowe rynki i miliony miejsc pracy, ale także rodzi nowe zagrożenia. To skłania kraje na całym świecie do opracowania strategii przemysłowych w celu zabezpieczenia swojego miejsca w nowej globalnej gospodarce energetycznej. Jednym z kluczowych obszarów jest e-mobilność, która napędza rynki pracy oraz innowacyjność w zakresie wykorzystania czystej energii. Jak wynika z analiz IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) globalny rynek kluczowych masowo produkowanych czystych technologii energetycznych będzie wart około 650 miliardów dolarów rocznie do 2030 r.

Analiza pokazuje, że globalny rynek masowo produkowanych czystych technologii energetycznych będzie wart około 650 miliardów dolarów rocznie do 2030 r. – ponad trzy razy więcej niż obecnie – jeśli kraje na całym świecie w pełni zrealizują swoje zapowiedziane zobowiązania w zakresie energii i klimatu. Gdyby tak się wydarzyło to liczba miejsc pracy w sektorze wzrosłaby do 2030 r. ponad dwukrotnie z obecnych 6 do prawie 14 mln, a w kolejnych dziesięcioleciach przewidywany jest dalszy rozwój przemysłu i wzrost zatrudnienia w miarę postępu transformacji.

Jednocześnie obecne łańcuchy dostaw czystych technologii energetycznych stwarzają zagrożenia w postaci wysokiej koncentracji geograficznej wydobycia i przetwarzania zasobów, a także produkcji technologii. W przypadku technologii takich jak panele słoneczne, wiatr, akumulatory EV, elektrolizery i pompy ciepła, trzy największe kraje producenckie odpowiadają za co najmniej 70% mocy produkcyjnych dla każdej technologii – z Chinami dominującymi we wszystkich z nich. Tymczasem znaczna część wydobycia minerałów krytycznych koncentruje się w niewielkiej liczbie krajów. Na przykład Demokratyczna Republika Konga produkuje ponad 70% światowego kobaltu, a tylko trzy kraje – Australia, Chile i Chiny – odpowiadają za ponad 90% światowej produkcji litu.

Świat już dostrzega ryzyko związane z ciasnymi łańcuchami dostaw, które w ostatnich latach podniosły ceny technologii czystej energii, czyniąc przejście krajów na czystą energię trudniejszym i bardziej kosztownym. Rosnące ceny kobaltu, litu i niklu doprowadziły do pierwszego w historii wzrostu cen akumulatorów EV (o prawie 10% na całym świecie w 2022 r.). Koszt turbin wiatrowych poza Chinami również rośnie po latach spadków, a podobne trendy można zaobserwować w fotowoltaice.

IEA podkreśliła prawie dwa lata temu, że nowa globalna gospodarka energetyczna szybko się rozwija. Obecnie stała się ona głównym filarem strategii gospodarczej i każdy kraj musi określić, w jaki sposób może skorzystać z możliwości i poradzić sobie z wyzwaniami. Mówimy o nowych rynkach technologii czystej energii wartych setki miliardów dolarów, a także o milionach nowych miejsc pracy Dobrą wiadomością jest to, że globalny sektor projektów produkcji technologii czystej energii jest duży i rośnie. Jeśli wszystko, co ogłoszono dzisiaj, zostanie zbudowane, inwestycje płynące w produkcję czystych technologii energetycznych zapewnią dwie trzecie tego, co jest potrzebne na drodze do zerowej emisji netto. Obecna dynamika przybliża nas do osiągnięcia naszych międzynarodowych celów w zakresie energii i klimatu – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.

Zdaniem przedstawiciela IEA świat skorzystałby na bardziej zdywersyfikowanych łańcuchach dostaw czystych technologii. – Widać to w przypadku uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu, kiedy zbytnio polegasz na jednej firmie, jednym kraju lub jednym szlaku handlowym – ryzykujesz zapłacenie wysokiej ceny, jeśli wystąpią zakłócenia – tłumaczy Birol.

W raporcie zauważono, że największe gospodarki działają na rzecz połączenia swojej polityki klimatycznej, przemysłowej i bezpieczeństwa energetycznego w szersze strategie swoich gospodarek. Ustawa o redukcji inflacji w Stanach Zjednoczonych jest tego wyraźnym przykładem, ale istnieje również pakiet Fit for 55 i plan REPowerEU w Unii Europejskiej, japoński program zielonej transformacji oraz program zachęt związanych z produkcją w Indiach, który zachęca do produkcji fotowoltaiki i baterii. Do tego Chiny pracują nad osiągnięciem, a nawet przekroczeniem celów swojego najnowszego planu pięcioletniego.

Narzędzia
i kalkulatory