„Nowa Mobilność”, to kierunek dedykowany wszystkim zainteresowanym zdobywaniem wiedzy
i poszerzaniem umiejętności związanych z zeroemisyjnym transportem, rynkiem pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania, rozwojem innowacyjnych technologii, a także wszelkimi kwestiami prawnymi, społecznymi i gospodarczymi związanymi z sektorem zrównoważonego transportu. W lutym 2025 r. ruszą zajęcia już trzeciej edycji studiów podyplomowych, zainicjowanych przez PSNM wspólnie z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
Deficyt kobiet w sektorze
Zdaniem Agaty Wiśniewskiej-Mazur, zastępczyni Dyrektora Rozwoju PSNM „Rozwój elektromobilności skutkuje nie tylko zmianami na rynku motoryzacyjnym, ale również szeroką transformacją rynku pracy. Stanowi także niepowtarzalną szansę na zdecydowany wzrost udziału kobiet wśród osób zatrudnionych w sektorze automotive. Obecnie kobiety stanowią tylko ok. 20% pracowników branży motoryzacyjnej – i to mimo badań, które wskazują, że to właśnie w różnorodności zespołów tkwi klucz do sukcesu”.
Spowodowanie, że sektor automotive będzie bardziej atrakcyjny dla kobiet ma istotne znaczenie dla m.in. produktywności i wzrostu gospodarczego. Jak wykazały badania brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów i Handlowców Motoryzacyjnych SMMT, firmy rozwijające silną współpracę pomiędzy personelem męskim i żeńskim osiągają lepsze wyniki, korzystając z różnorodności pomysłów, podstaw i podejść.
Program powiększy grono
– W rozmowach z przedstawicielami i przedstawicielkami branży automotive, w których mam przyjemność uczestniczyć, coraz częściej wybrzmiewa przekonanie, że różnorodne zespoły są niezwykle wartościowe dla każdej firmy. Wiem, że nowoczesne organizacje z branży są otwarte na kobiety i doceniają wartość, jaką wnoszą do zespołów. Mam nadzieję, że dzięki takim programom jak eLiderki grono kobiet chcących rozwijać swoje kariery w branży motoryzacyjnej będzie się sukcesywnie powiększać i cieszę się, że OTOMOTO dokłada do tego swoją cegiełkę – podkreśliła Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO/OLX Group.
Panie otwarte na nowe technologie
Z opracowanego przez PSNM „Barometru Nowej Mobilności” wynika, że wśród użytkowników aut elektrycznych w Polsce nieznacznie przeważają kobiety (50,3%), co wskazuje na otwartość na nowe technologie przy wyborze pojazdu. Jednak na podstawie analiz organizacji Plan International prawie połowa dziewcząt i młodych kobiet uważa, że w przyszłości nie będą w stanie objąć kierowniczego stanowiska w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), a 39% ma obawy, że decydując się na karierę w tym sektorze, nie byłyby traktowane poważnie.
Duży bonus
Aby zmienić ten stan rzeczy i wspierać obecność kobiet w rozwijającym się sektorze nowej mobilności, PSNM oraz OTOMOTO w ramach studiów „Nowa Mobilność” uruchomiły program eLiderki. Podczas II edycji studiów w programie wzięło udział kilkanaście uczestniczek, co oznacza czterokrotny wzrost względem I edycji. Program eLiderki będzie kontynuowany również w ramach III edycji Studiów Podyplomowych „Nowa Mobilność”, która startuje w lutym 2025 r. Kandydatki zainteresowane uczestnictwem w programie otrzymają rabat w wysokości 3,3 tys. zł, stanowiący jedną czwartą czesnego.
Studia Podyplomowe „Nowa Mobilność” skierowane są m.in. do kadry zarządzającej, specjalistów firm i instytucji budujących kompetencje w przedmiotowym obszarze. Składają się z 2 semestrów, 12 zjazdów, 30 przedmiotów oraz 240 godzin merytorycznej wiedzy. Dzięki nowoczesnemu podejściu do procesu dydaktycznego absolwentkom i absolwentom zapewnia się unikalny na polskim rynku pracy, kompleksowy zasób wiedzy związanej z nową mobilnością, zrównoważonym transportem w ujęciu społecznym, prawnym oraz gospodarczym. W realizację programu zaangażowanych jest 60 wykładowców m.in. z Międzywydziałowej Kadry Politechniki Warszawskiej, a także 51 praktyków biznesu. W tym gronie po raz kolejny znalazły się autorytety wśród kobiet związanych
z sektorem nowej mobilności, w tym dr Katarzyna Barańska – Kancelaria Osborne Clarke, Agnieszka Czajka – OTOMOTO, Małgorzata Kulis – Volvo Trucks Poland, dr Ewa Łabno-Falęcka – Mercedes Manufacturing Poland czy dr Alicja Pawłowska-Piorun – ING Bank Śląski. Partnerem studiów PSNM jest OTOMOTO.
Dowiedz się więcej: https://nowamobilnosc.pl/