Nowa kategoria materiałów
Zakład o powierzchni 600 m² z najnowocześniejszymi instalacjami i wyposażeniem obsługuje pełny łańcuch rozwoju akumulatorów półprzewodnikowych (ogniw solid-state) — od opracowania materiałów, ich charakterystyki i produkcji, po montaż ogniw akumulatorowych i późniejsze testowanie na poziomie akumulatorów. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu możliwe jest opracowanie nowych kategorii materiałów, w tym katolitów, które łączą aktywne materiały katodowe i elektrolity stałe.
– Unikalne centrum prototypowania Umicore jeszcze bardziej zwiększy i rozwinie naszą ofertę w zakresie innowacji i technologii w chemii akumulatorów półprzewodnikowych, którą rozwijamy od 2017 roku z wieloma kluczowymi patentami. Zależy nam na naszej pozycji lidera w branży materiałów katodowych, a ten nowy obiekt jest kluczowym krokiem w dalszym umacnianiu naszej pozycji lidera, zwiększaniu naszych zdolności w zakresie prototypowania, a tym samym naszej zdolności do wspierania naszych klientów. Nasze moce w tym względzie wzrosną ponad 10-krotnie – powiedział Mathias Miedreich, dyrektor generalny Umicore.
Laboratoryjna infrastruktura
Opracowanie akumulatorów półprzewodnikowych wymaga specjalistycznej infrastruktury, w tym wyjątkowo suchego powietrza. Poziom wilgotności w laboratorium Umicore wynosi mniej niż 0,1%. Co godzinę przez obiekty przedmuchiwane jest 200 000 m3 suchego powietrza. Takie suche powietrze jest niezbędne do dokładnego testowania, analizy i opracowywania nowej generacji aktywnych materiałów katodowych.
Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w takich warunkach pozwala Umicore na optymalizację i ochronę zasobów. Wyjątkowo suche powietrze zachowuje stabilność materiałów baterii i wydłuża ich żywotność, zmniejszając tym samym częstotliwość wymiany materiałów. Zamiast pracować w „odizolowanych schowkach”, naukowcy mogą swobodniej manipulować produktami na większej, otwartej przestrzeni. Te suche pomieszczenia są ponadto energooszczędne, ponieważ precyzyjne testy i analizy minimalizują iteracje (powtarzalność) metodą prób i błędów.
Większa gęstość zwiększy zasięg aut elektrycznych
Portfolio technologii materiałów akumulatorowych firmy Umicore składa się z obecnych technologii NMC (nikiel, mangan, kobalt) o średniej i wysokiej zawartości niklu, krótkoterminowych technologii bogatych w mangan HLM (wysoka zawartość litu, manganu) oraz przyszłych technologii Na-ion (sodium-ion) katody i technologii akumulatorów półprzewodnikowych. Akumulatory półprzewodnikowe to akumulatory nowej generacji z ulepszeniami wydajności na kilku płaszczyznach. Ich większa gęstość energii zwiększy zasięg pojazdów elektrycznych i pozwoli na ich szybsze ładowanie. Zastąpienie obecnego ciekłego elektrolitu stałym elektrolitem zwiększy bezpieczeństwo i żywotność akumulatorów, zmniejszy ich rozmiar, wagę, a ostatecznie koszt.