Home Biznes Floty Rośnie elektryczny park służb

Lubuska policja odebrała Kony

Rośnie elektryczny park służb

Lubuska policja odebrała Kony

Rośnie elektryczny park służb

Policyjną flotę w 2023 roku zasilą auta elektryczne i hybrydowe
Fot. Policja Lubuska
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Na terenie komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim doszło do przekazania czterech nowych radiowozów Hyundai Kona, które będą użytkowali lubuscy policjanci. Świąteczny prezent wart jest 900 tys. zł. W sumie resortowych aut w pełni elektrycznych (BEV) jeżdżących w policyjnych barwach mamy w Polsce ponad 70.

Świątecznym prezentem dla swoich funkcjonariuszy pochwalił się lubuski oddział policji. Na mocy umowy o dofinansowanie zawartej jeszcze w maju 2022 roku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze flotę zasiliły cztery nowe auta Kona Electric. Samochody trafiły do policjantów z Gorzowa Wielkopolskiego, Nowej Soli, Strzelec Krajeńskich i Wschowy. Na ten zakup przeznaczono blisko 900 tysięcy złotych.

Crossover Hyundaia w tej wersji ma 204 KM i akumulator o pojemności 64 kWh, który powinien zapewnić do 484 kilometrów zasięgu, więc nawet zimą nie ma co liczyć na rozładowanie w trakcie ewentualnej interwencji. Policja podkreśla jednak przede wszystkim walory ekologiczne oraz obecne w aucie systemy bezpieczeństwa (pozwala to na wjazd nim do tak zwanych stref zielonych).

Dzięki liniowemu momentowi obrotowemu i bezstopniowej skrzyni biegów prowadzenie pojazdu jest płynne i dynamicznie. Radiowóz jest wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, między innymi: elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, układ zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu pojazdu, układ zapobiegający blokowaniu kół pojazdu podczas hamowania, poduszki gazowe przednie i boczne dla kierowcy i pasażera, boczne kurtyny gazowe dla osób w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń.

Jak wynika z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji, na dzień 1 lipca 2022 r. polska policja posiadała 67 pojazdów elektrycznych, a hybrydowych 680. Dodanie każdego elektryka do floty polskiej policji EV jest więc sporym wydarzeniem.

W ramach rozwoju floty pojazdów z napędem alternatywnym w 2023 r. nasza służba mundurowa planuje przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówień na dostawy 11 samochodów z napędem elektrycznym i 45 samochodów hybrydowych – mówi kom. Piotr Świstak z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Elektryczne radiowozy jeżdżą m.in. po ulicach Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Poznania, Wałcza, Strzelna, Kielc, Warszawy czy Lublina.

O policyjnych „elektrykach” można przeczytać na stronie: https://elektromobilni.pl/samochody-elektryczne-na-sygnale/

Źródło: lubuska.policja.gov.pl

Narzędzia
i kalkulatory