Home Pojazdy Transport ciężki Renault Trucks Rok dekarbonizacji

Renault Trucks

Rok dekarbonizacji

Renault Trucks

Rok dekarbonizacji

Renault Trucks jest obecnie jedynym producentem oferującym mobilność elektryczną dla wszystkich zastosowań
Fot. Renault Trucks
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Renault Trucks pochwaliła się sprzedażowymi wynikami osiągniętymi w roku ubiegłym. Firma zakończyła rok 2022 z łączną liczbą 58 967 dostaw, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do roku 2021. W segmencie elektromobilności, firma umocniła pozycję w Europie z 24,2% udziałem w rynku na w segmencie elektrycznych pojazdów gamy średniej i ciężkiej. Na rodzimym rynku udział wyniósł 29,4% w segmencie powyżej 16 ton oraz 75% w rynku elektrycznych pojazdów gamy średniej i ciężkiej. Producent ma ambitny plan, by do 2030 roku 50% sprzedaży stanowiły pojazdy w pełni elektryczne. Od 2040 roku marka znad Sekwany będzie sprzedawać wyłącznie pojazdy ciężarowe w 100% wolne od paliw kopalnych.

Przyspieszony rozwój elektromobilności

Firma podkreśla, że rok 2022 był dla niej rokiem dekarbonizacji. Dzięki otwarciu linii montażowej rowerów towarowych Kleuster w zakładzie w Lyonie, wspierającą dystrybucję ostatniej mili, oraz dzięki produkcji elektrycznych samochodów ciężarowych gamy średniej w zakładzie Renault Trucks w Blainville-sur-Orne, która przekroczyła symboliczną liczbę 1 000 samochodów ciężarowych, producent ugruntował swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie elektromobilności.

W Europie w 2022 roku firma uzyskała 24,2% rejestracji na rynku elektrycznych pojazdów gamy średniej i ciężkiej i zafakturowała 379 sztuk Renault Trucks E-Tech D i D Wide. We Francji, producent pozostaje niekwestionowanym liderem w dziedzinie elektromobilności z 75% udziałem w rynku elektrycznych pojazdów gamy średniej i ciężkiej. Firma zafakturowała w 2022 roku również 268 elektrycznych lekkich pojazdów użytkowych Renault Trucks E-Tech Master.  

Utrzymanie wzrostowego trendu

Wzrostowy trend ma się utrzymać w 2023 roku, ponieważ w 2022 roku Renault Trucks zarejestrowało ponad 1 700 zamówień na pojazdy elektryczne. Pod koniec 2023 roku, w zakładzie w Bourg-en-Bresse we Francji, producent rozpocznie również produkcję elektrycznych pojazdów ciężarowych gamy ciężkiej, Renault Trucks E-Tech T do dystrybucji regionalnej i Renault Trucks E-Tech C na potrzeby budownictwa miejskiego.

Pojawienie się w 2023 r. całkowicie elektrycznej, ciężkiej gamy pojazdów ciężarowych Renault Trucks ma być wielki krok producenta na drodze do dekarbonizacji drogowego transportu towarowego. Renault Trucks jest obecnie jedynym producentem oferującym mobilność elektryczną dla wszystkich zastosowań: od rowerów towarowych o masie 650 kg do 44-tonowych elektrycznych ciągników i pojazdów budowlanych. Te pojazdy elektryczne są częścią pełnego ekosystemu dekarbonizacji transportu proponowanego przez Renault Trucks, który przyjmuje formę dostosowanego do potrzeb przewoźników wsparcia w ich transformacji energetycznej: od oceny i analizy potrzeb do monitorowania realizacji i eksploatacji.

Narzędzia
i kalkulatory