Home Infrastruktura Rekordowe wzrosty na rynku ładowania elektryków

Infrastruktura

Rekordowe wzrosty na rynku ładowania elektryków

Infrastruktura

Rekordowe wzrosty na rynku ładowania elektryków

Przyspiesza rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie. W szczególności na uwagę zasługują kraje z Bliskiego Wschodu
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Jak wynika z najnowszej edycji EV Charging Index światowy rynek ładowania pojazdów elektrycznych (EV) wykazuje obiecujące oznaki wzrostu. Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest zmniejszająca się „przepaść” dzielącej Chiny z powstałą piątką liderów w tym obszarze. Niemcy i Stany Zjednoczone poczyniły największe postępy. Zacięta konkurencja na rynku przyniosła więc pozytywne rezultaty dla globalnego rynku pojazdów elektrycznych.

Raport zwraca również uwagę na rekordowy progres, które osiągnęły Niemcy, Stany Zjednoczone, Holandia i Norwegia (liderem są wciąż Chiny). Imponujące są jednak także postępy poczynione przez kilka krajów Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. Wyróżniają się Malezja i Indonezja, które uzyskały imponujące wzrosty zyskując klikacie punktów w rankingu. Jeszcze większy progres zanotowała Arabia Saudyjska, która wcześniej zajmowała ostatnie miejsce w rankingu. Te wzrosty przyczyniły się do zwiększenia średniego wyniku wszystkich analizowanych krajów, co wskazuje na kwitnący i rozwijający się globalny rynek ładowania pojazdów elektrycznych.

Siłą napędową tych zmian są ostatnie wydarzenia na rynku pojazdów elektrycznych. Godnym uwagi czynnikiem jest konkurencyjność cenowa, która pojawiła się, szczególnie w modelach EV z niższego segmentu cenowego. Podczas gdy modele EV z wyższego segmentu cenowego zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, opcje w niższym przedziale cenowym były ograniczone. Jednak producenci (OEM) wyraźnie przyspieszyli transformację. Tesla obniża ceny swoich istniejących modeli i rozważa produkcję „taniego modelu dla każdego”. Podobnie BYD ma wprowadzić swój podstawowy model Seagull w przystępnej cenie w Chinach, podczas gdy Volkswagen szykuje niedrogi model na rynek europejski.

Co więcej, postępy na samym rynku ładowania znacząco wpłynęły na branżę pojazdów elektrycznych. Decyzja Tesli o otwarciu swojej renomowanej sieci superładowarek dla wszystkich pojazdów elektrycznych w większej liczbie krajów przyniosła pozytywną zmianę. Dodatkowo znaczna inwestycja Kalifornii w wysokości 2,9 miliarda USD w rozbudowę publicznej infrastruktury ładowania wskazuje na zaangażowanie we wspieranie solidnego ekosystemu ładowania pojazdów elektrycznych.

Coraz częściej tworzone są strategiczne partnerstwa wspierające rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Współpraca Hertza z gigantem energetycznym BP w celu stworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych zaspokoi rosnącą flotę pojazdów elektrycznych firmy wynajmującej. Podobnie General Motors (GM) wchodzi na rynek z kompleksowymi usługami ładowania za pośrednictwem swojej spółki zależnej GM Energy.

Stany Zjednoczone również odnotowują znaczne postępy w swoich wysiłkach na rzecz elektryfikacji, wspierane przez szereg nowych przepisów i inwestycji. Ustawa o redukcji inflacji (IRA), program National Electric Vehicle Infrastructure (NEVI) oraz ustawa CHIPS and Science Act mają stymulować sprzedaż pojazdów elektrycznych, ulepszać infrastrukturę ładowania i zwiększać wydajność półprzewodników.

Podsumowując, globalny rynek ładowania pojazdów elektrycznych kwitnie. Zwiększona konkurencja i strategiczne inicjatywy różnych interesariuszy torują drogę do zrównoważonej i zelektryfikowanej przyszłości.

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory