Home Pojazdy Osobowe Renault R5 TURBO 3E, czyli drift w elektrycznym wydaniu

R5 TURBO 3E, czyli drift w elektrycznym wydaniu

R5 TURBO 3E, czyli drift w elektrycznym wydaniu

Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Renault zapowiada światową premierę R5 TURBO 3E w ramach konkursu elegancji na salonie Chantilly Arts et Élégance 2022, który odbędzie się 25 września w departamencie Oise, we Francji. Układ napędowy elektrycznego driftera osiąga łączną moc 280 kW (380 KM) i moment obrotowy 700 Nm. Przejechanie 100 metrów ze startu zatrzymanego zajmuje autu 3,5 sekundy.

W hołdzie Renault 5

W 100% elektryczny showcar to współczesny hołd złożonych jednej z najbardziej kultowych, sportowych wersji tego modelu, Renault 5 Turbo oraz Turbo 2, w ramach obchodów 50-lecia Renault 5. Nazwa modelu R5 TURBO 3E zawiera cyfrę „3” dla zaznaczenia ciągłości z Turbo 2 oraz literę „E” jako symbol napędu elektrycznego.

R5 TURBO 3E łączy w sobie ultratechniczny design i wybujałe formy z licznymi odniesieniami do sportu samochodowego oraz do świata gier wideo. Takie połączenie przenosi showcar w sferę nowoczesności i technologii na pograniczu świata realnego i wirtualnego. Czystej krwi elektryczny „drifter” pokazuje, że napęd elektryczny również może dawać „fun” i niesamowite osiągi! – powiedział Gilles Vidal, dyrektor designu Renault.

R5 TURBO 3E to kolejny przykład, po Renault 5 Prototype, „elektrycznego renesansu” flagowego modelu marki. W 2030 roku wszystkie samochody marki oferowane w Europie będą miały w 100% elektryczny napęd.

Osiągi do driftingu

Przeznaczone do jazdy wyczynowej na torze R5 TURBO 3E jest super „drifterem” z napędem elektrycznym przenoszonym na tylne koła. Auto jest samochodem dwumiejscowym z jednostką napędową umieszczoną z tyłu. Są to dwa silniki elektryczne, z których każdy napędza jedno koło. Akumulatory umieszczono w centralnej części pojazdu pod podłogą.

Układ napędowy R5 TURBO 3E, zamontowany na podwoziu o konstrukcji rurowej, obudowany płaską podłogą i chroniony klatką bezpieczeństwa homologowaną przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA), osiąga łączną moc 280 kW (380 KM) i natychmiast dostępny moment obrotowy 700 Nm. Ta „rakieta” nowej generacji jest w stanie pokonać 100 metrów ze startu zatrzymanego w 3,5 sekundy (3,9 sekundy w trybie Drift) osiągając prędkość maksymalną 200 km/h. Akumulator o pojemności 42 kWh pozwala na nieograniczoną jazdę w ciągu kilku okrążeń driftingu lub udział w trudnej gymkhanie. W ostatnich z wymienionych manewrów kąt skrętu kół przekraczający 50° ułatwia omijanie przeszkód.

R5 TURBO 3E będzie prezentowane na stoisku Renault podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego 2022, który odbędzie się od 17 do 23 października w Paryżu. Podczas salonu zostanie podanych więcej informacji na temat symboliki showcaru i jego znaczenia dla marki Renault.

Źródło: na podstawie Renault  

Narzędzia
i kalkulatory