Artykuł opublikowany w:

Home Infrastruktura Przytulne gniazdka, czyli elektrykiem na długi weekend

Ponad 1000 miejsc noclegowych w Polsce z ładowaniem EV

Przytulne gniazdka, czyli elektrykiem na długi weekend

Ponad 1000 miejsc noclegowych w Polsce z ładowaniem EV

Przytulne gniazdka, czyli elektrykiem na długi weekend

Julita Kłosińska, Olandia
Przeczytasz w 10 min
Przeczytasz w 10 min

Popularność samochodów elektrycznych rośnie w tempie dwucyfrowym. Wzrasta także liczba punktów ładowania. Duża część z nich powstaje w ramach obiektów turystycznych. Najbliższą okazją do sprawdzenia polskiej bazy hotelowej pod kątem infrastruktury ładowania będzie listopadowy długi weekend.

W ubiegłym roku turystyczne obiekty noclegowe ugościły w Polsce 22,2 mln turystów, który skorzystali z 62,8 mln noclegów. W połowie ubiegłego roku w Polsce funkcjonowało blisko 10 tys. obiektów noclegowych, wśród których najwięcej było hoteli (2521), pokoi gościnnych (2007), innych obiektów hotelowych (957) oraz ośrodków wczasowych (947). Najwięcej tego typu miejsc znajdowało się w województwach: zachodniopomorskim (1465), pomorskim (1390), małopolskim (1359) i dolnośląskim (945). Województwa te koncentrowały połowę bazy noclegowej w kraju – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Olandia

Za sprawą pięknego położenia w wielkopolskiej Krainie 100 Jezior, Sierakowskim Parku Krajobrazowym i w otulinie Puszczy Noteckiej, Olandia jest miejsce wyjątkowo urokliwym. Jeśli poszukujesz czystego powietrza, zieleni i spokoju, to jest to właśnie miejsce dla Ciebie. Kompleks oferuje 60 komfortowych pokoi, restaurację serwująca dania zgodnie z zasadami Slow Food, klimatyczną Winiarnię oraz Zdrowotnię SPA, zapewniając masaże i zabiegi kosmetyczne. W Olandii goście naładują również swojego elektryka i to zieloną energią pochodzącą ze słońca. Do dyspozycji są 3 ładowarki z wtyczkami Type 2 o mocy 11KW.

Julita Kłosińska, Olandia

 • Adres: Prusim 5, 64-420 Prusim
 • Typ stacji: 3x Type 2 – 11 kW (wtyczka)
 • Cena: 30zł do 5 h max
 • https://www.olandia.pl/

Popularne platformy

Do ww. liczby należy doliczyć kilkadziesiąt tysięcy ofert w ramach najmu krótkoterminowego, które są dostępne m.in. za pośrednictwem globalnych platform sharingowych, tj. booking.com, tripadvisor.com, airbnb.com, czy rodzimej – nocowanie.pl. Od pewnego czasu coraz więcej z nich oferuje dodatkową i ciekawą opcje wyszukiwania i filtrowania miejsc noclegowych pod kątem dostępności stacji ładowania samochodów elektrycznych.

CAMPPINUS PARK

W Camppinus Park można poczuć się naprawdę swobodnie, spędzić czas na tarasie swojego domku, skorzystać z odkrytego basenu lub strefy z ogniskiem. Od malowniczego Jeziora Wicko dzieli go zaledwie kilka metrów. Jego kojące widoki można podglądać z kilku pomostów. Wszystko to z dala od tłumu i turystów nawet w szczycie letniego sezonu. Z drugiej strony, do najbliższych plaż Bałtyku i urokliwych miejscowości można z łatwością dotrzeć trasami rowerowymi. W hotelu znajduje się stacja ładowania samochodów elektrycznych. 

– Na platformie wynajmu Airbnb mamy obecnie 90 miejsc noclegowych wyposażonych w ładowarki do BEV. Booking.com oferuje ich ponad 500, zaś Tripadvisor przeszło 70. W sumie, w Polsce jest już ponad 1000 takich miejsc. Oznacza to, że możemy komfortowo podróżować w nawet najodleglejszy zakątek naszego kraju i tam naładować naszego elektryka, w między czasie oddając się wypoczynkowi i relaksowi ładując własne baterie – mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

Bacówka RADAWA Resort & Spa

Bacówka Radawa & SPA to mieszczący się w niewielkiej podkarpackiej miejscowości Radawa, zaprojektowany w stylu góralskim obiekt, otoczony przez rozległe sosnowe lasy. Zapewnia kontakt z naturą oraz odcięcie od wielkomiejskiego zgiełku. Odwiedzający mają do wyboru apartamenty hotelowe, domki Modern Folk oraz domki Osada. Przytulna atmosfera, klimatyczna Strefa Relaksu, przestronna sala Parzenica, nagradzana restauracja oraz liczne atrakcje dla dzieci, dopełniają obrazu przyjaznego miejsca idealnego do rodzinnego wypoczynku w zgodzie z naturą. W hotelu znajduje się również stacja ładowania samochodów elektrycznych. 

W województwie zachodniopomorskim znajdziemy blisko 95 obiektów wyposażonych w ładowarki dla gości, a w pomorskim, małopolskim i dolnośląskim prawie po 70 – wynika ze strony Booking.com. Z kolei na Warmii i Mazurach możemy znaleźć 10 lokalizacji z udogodnieniem dla kierowców EV (według platformy Airbnb) oraz 19 w wyszukiwarce Booking-u. Tripadvisor wskazuje z kolei, że ładowarkę możemy spotkać w 4 lokalizacjach hotelowych w Krakowie, 10 w Warszawie i 1 w Gdańsku. Z kolei portal Nocowanie.pl pokazuje, że sumarycznie mamy 1077 miejsc noclegowych w Polsce, w których możemy naładować nasz pojazd.

Wisła-Houses "Chatki pod górką"

Wisła-Houses “Chatki pod górką” to kompleks 6 domków mogących pomieścić od 6 do 8 osób. Widokowo położone zaledwie 15 min spacerem od rynku Wisły. Bliskość stoków narciarskich, tras rowerowych i szlaków to mocny powód, aby odwiedzić nasze miejsce. Dodatkowo do dyspozycji gości jest sauna, a dla najmłodszych plac zabaw. Oczywiście udostępniamy także ładowarkę do samochodów elektrycznych.

Karolina Kaczmarczyk, Wisła-Houses
 • Adres: Partecznik 32b, 43-460 Wisła
 • Typ stacji: Type 2 – 22kW (wtyczka)
 • Cena: za darmo dla gości hotelowych 
 • https://wisla-houses.pl

Stały wzrost

Według Licznika Elektromobilności PSPA, na koniec września 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 57 256 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 18 995 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ich ładowania. Obecnie funkcjonuje w Polsce 2460 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4738 punktów). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono kolejne 33 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (w sumie 79 punktów). W parze z rozwojem sieci i parku EV zwiększa się też liczba elektromobilnych kierowców, którzy decydują się na pobyt w tych hotelach, pensjonatach i apartamentach, umożliwiających uzupełnienie energii w akumulatorze trakcyjnym auta.

Poziom 511 Design Hotel & Spa

Poziom 511 Design Hotel & Spa położony jest w spokojnej okolicy, na najwyższym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Nowocześnie urządzony, czterogwiazdkowy obiekt, zlokalizowany w pobliżu wielu tras rowerowych i szlaków turystycznych, dzieli zaledwie odległość zaledwie 350 metrów do zamku w Ogrodzieńcu. W cenę zakwaterowania wliczony jest wstęp do centrum odnowy biologicznej, w którym dostępny jest basen z wodą źródlaną, sauna, łaźnia parowa, sucha sauna oraz wanna z hydromasażem. Do dyspozycji Gości jest monitorowany parking oraz punkt ładowania aut elektrycznych.

– Stacje ładowania samochodów elektrycznych w hotelach, pensjonatach, dworkach i innych miejscach oferujących pobyty czy noclegi to coraz częstszy czynnik decydujący o tym, czy kierowcy samochodów elektrycznych wybiorą tę a nie inną lokalizację. Dlatego cały czas namawiamy osoby zarządzające hotelami, pensjonatami czy innymi ośrodkami wypoczynkowymi do tego, by rozważali inwestycje w stacje ładowania samochodów elektrycznych dla swoich gości. W Polsce jest już wiele takich miejsc, przy których można naładować samochód. Ich lista znajduje się w aplikacji Elocity. Aby ułatwić elektromobilnym kierowcom zadanie i być może zarekomendować nawet kilka miejsc na weekend poza miasto, przygotowaliśmy zestawienie hoteli i pensjonatów, w których możecie naładować również swoje auto – tłumaczy Michał Baranowski, Prezes Elocity.

Arłamów Hotel

Hotel Arłamów to miejsce, w którym stawia się na aktywność i zdrowy styl życia. Umożliwia aktywne spędzanie czasu w bliskim otoczeniu natury. Może dlatego regularnie trenuje tam i wypoczywa reprezentacja Polski w piłce nożnej. Do Arłamowa przyciąga wyjątkowa lokalizacja i nieograniczone wręcz możliwościom zaplecza sportowego. Hotel dba o wysokie standardy związane z ekologią. Goście mogą tam skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych, która znajduje się na parkingu w sąsiedztwie hali sportowej. Co istotne, mogą z niej korzystać równocześnie cztery samochody. Prąd do stacji dostarczany jest z własnej elektrowni, która obsługuje cały kompleks Arłamów.

 • Adres: Arłamów, 38-700 Ustrzyki Dolne
 • Typ stacji: 2x Type 2 -11 kW, Type 2 – 22 kW, Type 2 – 3,7 kW (wtyczki)
 • Cena: 1,39 PLN/kWh
 • https://www.arlamow.pl/

Szef EloCity zwraca także uwagę na fakt, że dzisiaj decydując się na urlop, podróż służbową czy weekendowy wypad, osoby posiadające samochody elektryczne poszukują miejsc noclegowych w hotelach i ośrodkach, tylko takich, które dysponują stacją ładowania. Zamiast jeździć po okolicy i szukać możliwości ładowania, wolą ten czas przeznaczyć na relaks, bądź aktywny wypoczynek. Nie martwiąc się przy tym o to, czy nie będą mieli problemu z naładowaniem swojego pojazdu. Dodatkową listę miejsc noclegowych, wyposażonych w przewód ładujący, oferuje także popularna mapa i aplikacja PlugShare, która poza rozbudowanym menu oferuje wskazówki dojazdu, wraz z uzupełnieniem energii po drodze, dla takiej lokalizacji.

Hotel RAD

Hotel RAD to komfortowe miejsce położone w spokojnej okolicy, zlokalizowane w odległości około trzech kilometrów od centrum miasta. Obiekt usytuowany jest na 8 tys. mkw. terenu urządzonego w formie ogrodu, z dala od ulicznego zgiełku i hałasu. Świadczymy usługi najwyższej jakości oraz spełniamy wymogi standardu 3 gwiazdek. Wszystkim gościom zapewniamy miłą i profesjonalną obsługę, gwarantując optymalne warunki zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Do dyspozycji gości jest stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Damian Szuta, Hotel RAD

Elektromobilność – znak czasu

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że ponad połowa wszystkich ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce znajduje się w 37 miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. 41 proc. zlokalizowana jest na publicznych parkingach, 17 proc. w obrębie centrów handlowych, 16 proc. na terenach hoteli, a 11 proc. na stacjach paliw. Wielkość infrastruktury ładowania w poszczególnych regionach Polski jest ściśle związana z aktualną liczbą samochodów elektrycznych.

– To dlatego, że operatorzy stacji ładowania w pierwszej kolejności instalują ładowarki w tych lokalizacjach, gdzie mogą liczyć na największe przychody – mówi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. Dodaje, że w przypadku obiektów noclegowych, w tym hoteli i pensjonatów, widać znakomity potencjał rozwoju w obszarze elektromobilności, ponieważ część z nich ulokowana jest na terenach, gdzie nie ma jeszcze ogólnodostępnej stacji ładowania. Zamontowanie takiego urządzenia jest zatem szansą na pozyskanie nowych klientów, zwłaszcza jeśli stacja zostanie zarejestrowana w wiodących serwisach nawigacyjnych. Atutem takiej oferty hotelowej są też jej koszty, znacznie niższe we wdrożeniu i utrzymaniu niż np. hotelowego basenu, dlatego należy oczekiwać popularyzacji takich udogodnień, które z czasem staną się równie powszechne co bezpłatne wi-fi w pensjonacie czy hotelu.

Litworowy Staw

Umiejscowiony w Białce Tatrzańskiej Hotel Litworowy Staw oferuje swoim gościom pobyt w spokojnym miejscu o nowoczesnym, eleganckim wystroju z elementami góralszczyzny. Hotel jest doskonałą bazą wypadową w Tatry, Pieniny i Gorce. Miejsce to sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom, w okolicy znajduje się wiele tras o różnym stopniu trudności. Użytkownicy samochodów elektrycznych mogą tu skorzystać z ładowarek, które zainstalowano na parkingu obiektu.

 • Adres: Środkowa 63, 34-405 Białka Tatrzańska
 • Typ stacji: 2x Type 2 – 11kW (gniazdo)
 • Cena: W obiekcie
 • https://litworowystaw.pl/

Jakie ładowanie?

Wiele punktów wypoczynkowych oferuje proste i wolne ładowanie 230-woltowe z gniazdka o mocy nie przekraczającej 2,4 kW lub za pośrednictwem wallboxa jednofazowego, który zwiększa moc do 7,5 kW. W zależności od pojemności akumulatora powinno to jednak wystarczyć, aby przez noc uzupełnić energię w akumulatorze do poziomu 80 proc. Nie brakuje również miejsc noclegowych, które posiadają wersje z mocą do 22kW, podłączone do gniazda siłowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu akumulator o pojemności 60 kWh podładujemy w kilka godzin. Część hoteli posiada także szybsze ładowarki ze specjalnym oprogramowaniem uwzględniającym różne sposoby rozliczenia i różne taryfy.

Hotel Niemcza

Hotel Niemcza Wino & SPA to nowoczesny obiekt o wysokim standardzie położony u podnóża Gór Sowich. Malownicze usytuowanie hotelu w parku ze starodrzewem sprawia, że niezależnie od pory roku, widok za oknem zapada w pamięć. Bliskość słynnego Arboretum w Wojsławicach, Winnicy Niemczańskiej, ścieżek rowerowych, wyciągów narciarskich i szlaków turystycznych sprawiają, że Hotel Niemcza to idealne miejsce dla tych, którzy chcą się na własne oczy przekonać o urokach Dolnego Śląska. Dla naszych gości udostępniliśmy stację ładowania EV.

Marek Dymkowski, Hotel Niemcza
 • Adres: Strzelińska 8, 58-230 Niemcza
 • Typ stacji: 4x Type 2 – 11 kW (wtyczka)
 • Cena: 50 zł; hybrydy typu plug-in 20 zł 
 • https://hotelniemcza.pl/

– Bez względu na to jaki typ ładowarki w hotelu, pensjonacie, ośrodku wypoczynkowym czy apartamencie posiadamy, to kluczową zasadą użytkowania stacji ładowania jest zajmowanie jej tylko tak długo, jak to jest konieczne do uzupełnienia energii akumulatorów. Nie powinno się blokować stanowisk dłużej niż jest to konieczne, to znaczy, gdy już nasz pojazd został naładowany, udostępnijmy miejsce innym chętnym. Ta zasada świetnie współgra z korzystaniem z restauracji – zamawiamy, jemy, płacimy i odjeżdżamy, zwalniając tym samym miejsce w stacji ładowania – mówi Karol Kubiak ze SPIE Building Solutions.

Hotel St. Bruno

Hotel St Bruno w Giżycku to kameralny hotel nad Kanałem Łuczańskim, który ma już 700 lat tradycji. Wyróżnia go wyjątkowa lokalizacja tuż przy szlaku wodnym, bliskość lasu, ścieżek rowerowych i spacerowych. To także moc atrakcji turystycznych na wyciągniecie ręki.

Hotel wśród wielu atrakcji zapewnia swoim gościom także możliwość skorzystania z ładowarek do samochodów elektrycznych.

 • Adres: ul. Św. Brunona 1, 11-500 Giżycko
 • Typ stacji: 2 x Type 2 – 11 kW (wtyczka)
 • Cena: za darmo dla gości hotelowych 
 • https://www.hotelstbruno.pl/

Na długi weekend z prądem

Wyjazd samochodem elektrycznym nie musi się ograniczać tylko do krótkich dystansów, a służyć do pokonywania długich tras, np. na urlop lub długi weekend. Najbliższy zaczyna się w już piątek 11 listopada. Trzy wolne dni, zbiegające się ze Świętem Niepodległości to doskonały czas na „doładowanie” własnych baterii, także poza miejscem zamieszkania. Część z nas wybierze się w podróż autami elektrycznymi i zapewne będzie je ładować w miejscu wypoczynku. Tak będzie przecież taniej i najwygodniej, a oto przecież chodzi na urlopie.

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, w którym duch historii dyskretnie przeplata się z nowoczesnością. Położony w województwie lubuskim, otoczony malowniczymi parkami, lasami i jeziorami, które zachwycają niepowtarzalnym pięknem.  Pałac – wraz z folwarkiem, trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery. Obiekt dysponuje także miejscem do ładowania samochodów elektrycznych.

Według danych z końca września 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 57 256 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 18 995 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec września 2022 r. w Polsce funkcjonowało 2460 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4738 punktów). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono 33 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (79 punktów).

Marine Hotel & Ultra Marine by Zdrojowa

Hotel Marine usytuowany jest tuż przy plaży w Kołobrzegu. Mieści się w designerskim budynku i oferuje luksusowe apartamenty. Do dyspozycji jest także doskonałe zaplecze rekreacyjne. Z pokoi roztacza się malowniczy widok na Morze Bałtyckie. Hotel dysponuje 2 restauracjami. Lokale PerMare i Lobster specjalizują się w daniach kuchni międzynarodowej, śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Kawiarnia Marini Cafe znajduje się na najwyższym piętrze i oferuje malownicze widoki na zachodzące słońce. Goście mogą skorzystać z punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Oskar Włostowski

Narzędzia
i kalkulatory