Home Rynek Europa Przerwana dominacja Tesli

Rynek norweski w lipcu

Przerwana dominacja Tesli

Rynek norweski w lipcu

Przerwana dominacja Tesli

W lipcu hitem sprzedażowym w Norwegii okazał się model ID.4 Volkswagena
Fot. Volkswagen
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Lipiec w Norwegii był stosunkowo „normalnym” miesiącem pod względem liczby zarejestrowanych nowych samochodów osobowych. Co ciekawe pierwszy miesiąc wakacji okazał się kiepski dla Tesli. Amerykański producent, który dominował w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku w lipcu został wreszcie zdystansowany. Pierwsze trzy miejsca pod względem sprzedaży zajęły tym razem „tradycyjne” marki samochodowe: Volkswagen, Toyota i Skoda.

Ogółem w lipcu zarejestrowano 7 525 nowych samochodów osobowych – niewielki wzrost (+3,8 %) w porównaniu z lipcem 2022 r. Tym samym od początku roku zarejestrowano w Norwegii łącznie 74 072 nowe samochody osobowe, co stanowi spadek o 2,2 % w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.

TOP 15 marek w Norwegii w lipcu 2023 r.

Jeśli wziąć pod uwagę cały 2023 roku Tesla jest nadal najpopularniejszym nowym samochodem osobowym w Norwegii, ale przewaga nad kolejnymi markami samochodów, Volkswagenem i Toyotą, zmniejszyła się w lipcu. Wiele marek samochodów miało bardzo dobre oferty na niektóre modele samochodów – Powiedział dyrektor Øyvind Solberg Thorsen z Rady Informacyjnej ds. Ruchu Drogowego (OFV).

W szczególności popularne były nowe samochody Volkswagena, Toyoty, Skody i Volvo oraz Audi. Te marki samochodów były dostępne w magazynie, dzięki czemu nowe samochody mogły być szybko dostarczane klientom.

Stabilny udział samochodów elektrycznych

Udział nowych elektrycznych samochodów osobowych stanowił około 82 % w lipcu i 83 % w tym roku – utrzymuje się więc na stabilnym poziomie.

Może się wydawać, że odsetek samochodów elektrycznych osiągnął poziom progowy, który jest trudny do pokonania – dodał Solberg Thorsen, zwracając uwagę, że ogólny wzrost cen i stóp procentowych prawdopodobnie zmniejszył chęć zakupu niektórych nabywców samochodów (także podwyższone podatki, które weszły 1 stycznia).

TOP 15 modeli w Norwegii w lipcu 2023 r.

To będzie ekscytujące zobaczyć, co się stanie, gdy jesienią i zimą pojawi się kilka nowych modeli samochodów elektrycznych w różnych przedziałach cenowych – podkreślił Thorsen.

Hybrydy plug-in i hybrydy są najbardziej popularne w lipcu, po samochodach elektrycznych. W sumie te układy napędowe stanowiły około 14 % rynku, podczas gdy samochody z czystym dieslem i benzyną stanowiły łączny udział 4,3 %.

Rosnąca liczba elektrycznych samochodów dostawczych

W lipcu zarejestrowano 1 208 nowych samochodów dostawczych, z czego 353 (29,2 %) były elektryczne. Do tej pory w tym roku na norweskie drogi przybyło 13 958 nowych samochodów dostawczych, co stanowi wzrost o 0,3 % w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spośród nich 4 781 to pojazdy elektryczne, co stanowi wzrost o 63,6 %. Udział nowych elektrycznych samochodów dostawczych wynosi obecnie 34,3 %. Nadal dominują nowe samochody dostawcze z silnikiem wysokoprężnym, z udziałem na poziomie 62,9 %.

Źródło: ofv.no
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory