Home EV Klub Polska Projekt EV Klub Polska zwiększy pakiet darmowych autostrad

EV Klub Polska

Projekt EV Klub Polska zwiększy pakiet darmowych autostrad

EV Klub Polska

Projekt EV Klub Polska zwiększy pakiet darmowych autostrad

Fot. EV Klub Polska
Po raz trzeci EV Klub Polska wraz z partenrami uruchamia akcję Autostrada do elektromobilności, oferując elektromobilnym kierowcom darmowe przejazdy płatnymi odcinkami autostrad
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Już w przyszłym tygodniu rusza trzecia edycja „Autostrady do elektromobilności”. Użytkownicy samochodów elektrycznych przez dwa wakacyjne miesiące będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów autostradami, realnie ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Animatorzy akcji spodziewają się w tym roku rekordowej liczby uczestników.

Rok 2023 kierowcy zapamiętają na długo. Po latach konieczności opłat za autostrady przychodzi czas wytchnienia … ale nie wszędzie. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa o z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza szereg udogodnień dla podróżujących. Wśród nich jest zakaz wyprzedzania się pojazdów ciężkich na drogach ekspresowych i autostradach.

Dla kierowców samochodów osobowych ważniejszą kwestią jest zniesienie opłat drogowych na odcinkach autostrad: A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Ponadto nowe przepisy przewidują zakaz wprowadzania opłat również na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA, a także na odcinkach, które obecnie są w realizacji.

Za darmo po raz trzeci

Nowe wytyczne są niewątpliwie ukłonem dla kierowców, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy ruch drogowy jest wzmożony. Jednak nadal pozostawiają szereg dróg, za które musimy płacić.

EV Klub Polska – jedyny w Polsce klub właścicieli i użytkowników samochodów elektrycznych zrzeszający ponad 5000 realnych użytkowników, który zabiega o kształtowanie jak najlepszego otoczenia dla użytkowania pojazdów zeroemisyjnych w naszym kraju – postanowił już po raz trzeci wspomóc kierowców samochodów elektrycznych, uruchamiając akcję „Autostrada do elektromobilności”.

Nietuzinkowa akcja ruszy w przyszłym tygodniu i potrwa do końca sierpnia. Do ogłoszonych darmowych autostrad (A4 i A2) dołączą odcinki koncesjonowane objęte videotollingiem. Mowa o AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice – Kraków. Należy jednak podkreślić, że zwolnienie z opłat obejmuje maksymalnie pięć przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.

Już trzeci rok z rzędu w okresie wakacyjnym uruchamiamy projekt Autostrada do elektromobilności. Akcja ta ma na celu wsparcie użytkowników samochodów elektrycznych w wakacyjnych podróżach oraz promocję zeroemisyjnych przejazdów. Projekt ten cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników EV, dlatego w tym roku spodziewamy się rekordowej liczby uczestników – przekonuje Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska.

W pierwszej edycji użytkownicy EV Klub Polska łącznie pokonali ponad 160 tys. km i zredukowali emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton. Druga odsłona była jeszcze większym sukcesem, gdyż kierowcy BEV elektrycznych nie płacą za przejazdy autostradami pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.

Jak dołączyć do programu?

Dołączenie do zorganizowanej przez Autopay, EV Klub Polska, Shell Recharge i GreenWay Polska akcji jest bezpłatne. Wystarczy zalogować się lub zarejestrować w aplikacji EV Klub Polska (do pobrania ze sklepu Google Play oraz App Store).

W zakładce „Benefity” widoczny jest przycisk kierujący do ankiety „Autostrada do elektromobilności”. Należy ją wypełnić – po odpowiedzeniu na pytania, zgłoszenie do akcji zostanie formalnie wysłane. Po jego weryfikacji, na maila podanego w trakcie rejestracji w aplikacji klubowej zostanie wysłane potwierdzenie z linkiem. Będzie on kierował do aplikacji Autopay z już dodaną zniżką w zakładce Promocje (należy ją wcześniej pobrać, zarejestrować się lub zalogować oraz dodać swój samochód elektryczny w zakładce Pojazdy).

Ankieta, o której wypełnienie prosimy, ma ocenić satysfakcję kierowców samochodów elektrycznych w Polsce z warunków użytkowania EV. Pomoże nam w dialogu z operatorami infrastruktury i producentami pojazdów, tak, aby ich oferta odpowiadała na realne potrzeby społeczności elektromobilnych – dodaje Łukasz Lewandowski.

O czym trzeba pamiętać?

Po dołączeniu do akcji, w przypadku przejazdu trasami objętymi videotollingiem (A1 Gdańsk-Toruń i A4 Katowice-Kraków) szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych (dlatego w aplikacji klubowej w trakcie rejestracji należy dodać zdjęcie dowodu z widocznym nr rejestracyjnym samochodu elektrycznego).

Po dokonaniu przejazdu przez użytkownika, który jest objęty akcją i spełnieniu wszystkich pozostałych warunków określonych w Regulaminie Promocji, Autopay dokona zwrotu kosztów przejazdów na kartę, z której pierwotnie opłata została pobrana z zastrzeżeniem, że kwota za przejazd nie może być niższa niż 5 zł.

Aby dowiedzieć się więcej na temat „Autostrady do elektromobilności” należy wejść na stronę EVklub.pl lub na śledzić social media Klubu oraz partnerów akcji.

Autor: Maciej Gis

Narzędzia
i kalkulatory