Home Pojazdy Autobusy Volvo Producent zamyka polską fabrykę

Volvo Buses

Producent zamyka polską fabrykę

Volvo Buses

Producent zamyka polską fabrykę

Produkcja nadwozi we Wrocławiu ma trwać do pierwszego kwartału 2024 roku
Fot. Volvo Buses
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Volvo Buses zmienia swój model biznesowy w Europie. Pokłosiem podjętych decyzji będzie zamknięcie w pierwszym kwartale 2024 roku fabryki nadwozi we Wrocławiu. Jest jednak nadzieja na przejęcie obiektu.

Spółka poinformowała w komunikacie, że “Volvo Buses zmienia swój model biznesowy w Europie” i skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, ale w innym schemacie niż dotychczas. W efekcie dostarczać będzie kompletne autobusy i autokary. Nie jest to dobra informacja dla Polski, gdyż zarządcy firmy podjęli decyzję o zamknięciu swojej fabryki nadwozi we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku.

Grupa Volvo zatrudniająca w Polsce około 3,6 tysiąca osób, z czego 1,5 tysiąca w zakładzie Volvo Buses we Wrocławiu, podpisała list intencyjny dotyczący zbycia swoich obiektów na rzecz Vargas Holding.

Nasza działalność w Europie od lat przynosiła straty. Dzięki temu modelowi biznesowemu, który już dziś z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy sobie długoterminową konkurencyjność – powiedziała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Produkcja nadwozi we Wrocławiu ma trwać do pierwszego kwartału 2024 roku. Zamówienia złożone na kompletne autobusy i autokary w Europie będą dostarczane z wrocławskiego zakładu zgodnie z planem. Volvo Buses będzie nadal zapewniać pełną obsługę i wsparcie dla istniejącej floty, jak również dla nowej oferty.

Jak podał producent, decyzja o zakończeniu produkcji autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 osób, z czego na około 1500 we Wrocławiu. „Rozpoczęto już działania informacyjne i dialog z odpowiednimi związkami zawodowymi” podało Volvo Buses.

Volvo Buses zrobi wszystko, aby wesprzeć naszych lojalnych pracowników, z których wielu jest zatrudnionych od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, lokalnymi władzami i innymi stronami, aby wspierać ludzi w znalezieniu nowych możliwości zatrudnienia – dodała Anna Westerberg.

Podjęte decyzje mogą mieć jednak ekologiczne zakończenie. Wrocławski teren będzie zbyty na rzecz nowego podmiotu, który rozpocznie produkcję w 2024 roku. Co ważne Vargas Holdings zaoferuje zatrudnienie części pracowników Volvo, już w trzecim kwartale 2023 roku.

Jak poinformował Carl-Erik Lagerkrantz, dyrektor generalny Vargas Holding, produkcja we Wrocławiu będzie związana z “rozwiązaniami energetycznymi dla domów”. – Kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – zapewniła Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Źródło: Volvo Buses
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory