Home Technologia Baterie Producent baterii szykuje zmiany o zasięgu globalnym. Restrukturyzacja obejmie też gdańską fabrykę

Northvolt tnie koszty

Producent baterii szykuje zmiany o zasięgu globalnym. Restrukturyzacja obejmie też gdańską fabrykę

Northvolt tnie koszty

Producent baterii szykuje zmiany o zasięgu globalnym. Restrukturyzacja obejmie też gdańską fabrykę

Northvolt będzie szukał partnerów biznesowych. Również w Gdańsku.
Fot. Northvolt
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Szwedzka firma Northvolt, znana z rozwiązań w produkcji ogniw bateryjnych i systemów magazynowych ogłosiła wstępne wyniki przeglądu strategicznego, który ma na celu optymalizację działań operacyjnych i dalszy rozwój produkcji na dużą skalę. W obliczu trudnego otoczenia makroekonomicznego, firma planuje skupić się na usprawnieniu operacji, obniżeniu kosztów oraz poszukiwaniu partnerstw strategicznych. Kluczowym elementem tych planów jest także działalność w Polsce, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych zakładów firmy.

Northvolt w Polsce – przyszłość zakładu w Gdańsku

Gdańska fabryka Northvolt, znana jako Northvolt 2, jest największym zakładem produkcji systemów bateryjnych w Europie. Firma zamierza zabezpieczyć jej przyszłość poprzez poszukiwanie partnerów i inwestorów, którzy pomogą w dalszym rozwoju produkcji systemów akumulatorowych oraz magazynów energii. „Proces ten nie oznacza sprzedaży zakładu, lecz raczej nawiązanie partnerstwa, które umożliwi dalsze inwestycje i zwiększenie wydajności” – czytamy w materiałach prasowych w firmy.

Gdańska fabryka już rozpoczęła walidacyjną produkcję magazynów energii, a pełne dostawy do klientów mają ruszyć jeszcze w tym roku. Dodatkowo, firma rozważa przeniesienie produkcji ze starszej fabryki w Gdańsku do nowego obiektu, co może wpłynąć na decyzje dotyczące optymalizacji kosztów i operacji.

Globalne zmiany w Northvolt

Także na arenie międzynarodowej Northvolt planuje zmiany w kilku strategicznych lokalizacjach. W Skellefteå w Szwecji firma zamierza tymczasowo wstrzymać produkcję katodowego materiału aktywnego w zakładzie Northvolt Ett, aby zoptymalizować koszty operacyjne. Zakład w Borlänge, który miał stać się nowym centrum produkcji katod, zostanie sprzedany.

W Stanach Zjednoczonych firma planuje przeniesienie działalności technologii litowo-metalowej z Cuberg do Northvolt Labs w Szwecji, co ma na celu lepszą integrację działań badawczo-rozwojowych.

W związku z trwającym obecnie przeglądem strategicznym musimy podjąć trudne działania w celu zabezpieczenia fundamentów działalności Northvolt, aby poprawić naszą stabilność finansową i wzmocnić nasze wyniki operacyjne. Chociaż warunki w tym czasie są trudne, nie ma wątpliwości, że globalna transformacja w kierunku elektryfikacji – i długoterminowe perspektywy dla producentów ogniw, w tym Northvolt – są silne – powiedział Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt – firmy, która powstała w 2016 roku.

Bez redukcji zatrudnienia się nie obędzie

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli także, że optymalizacja kosztów niestety będzie wiązać się z koniecznością redukcji zatrudnienia. Dokładna skala zwolnień nie została jeszcze określona, ale z doniesień medialnych wynika, że firma prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi, aby zminimalizować potrzebę cięć personalnych.

Długoterminowa strategia

Mimo wyzwań krótkoterminowych, Northvolt pozostaje optymistyczny co do przyszłości. Jak podkreślił Peter Carlsson, dyrektor generalny, globalna transformacja w kierunku elektryfikacji daje firmie silne perspektywy rozwoju. Northvolt planuje dalsze inwestycje w gigafabryki w Szwecji, Niemczech i Kanadzie, co ma umocnić pozycję firmy jako lidera w produkcji zrównoważonych baterii na świecie.

OW

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory