Home Raporty Posiadacz samochodu elektrycznego zaoszczędzi dużo

Słowacki Instytut Polityki Środowiskowej – analiza

Posiadacz samochodu elektrycznego zaoszczędzi dużo

Słowacki Instytut Polityki Środowiskowej – analiza

Posiadacz samochodu elektrycznego zaoszczędzi dużo

W 2035 r. posiadanie elektrycznego Peugeota 2008 będzie o 40 % tańsze niż eksploatowanie jego spalinowego odpowiednika
Fot. Peugeot
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

W ciągu najbliższych dwóch lat zakup samochodu elektrycznego pozwoli użytkownikowi zaoszczędzić średnio 7500 euro w całym okresie jego użytkowania. W 2035 r. posiadanie Peugeota 2008 będzie o 40 % droższe niż eksploatowanie jego elektrycznego odpowiednika. W 2040 r. 90 % nowo kupowanych pojazdów ciężarowych będzie zeroemisyjnych – wynika z analizy przeprowadzonej przez Słowacki Instytut Polityki Środowiskowej.

Zdaniem analityków słowackiego instytutu, zaostrzone normy emisji spalin wymuszą systematyczne podwyżki cen samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. To spowoduje zwiększenie produkcji samochodów elektrycznych w ramach przygotowań do unijnego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. Z badań wynika, że w 2028 roku ceny ujednolicą się, a samochody elektryczne zaczną masowo wypierać auta napędzane silnikiem konwencjonalnym.

Produkcyjne linie elektryczne

Obecnie większość samochodów elektrycznych jest produkowana na liniach, które pierwotnie budowano z myślą o silnikach spalinowych. Z czasem zostaną one przystosowane do produkcji przede wszystkim samochodów elektrycznych – wyjaśnia Katarína Nánásiová, współautorka analizy.

W przypadku większych SUV-ów „tempo przejścia” będzie jeszcze większe. Już za dwa lata samochody elektryczne prześcigną samochody napędzane paliwami kopalnymi.

Spore oszczędności

Z analizy wynika, że w przypadku porównania całkowitych kosztów eksploatacji, samochody spalinowe nadal zajmują czołowe miejsca. Jednak w ciągu najbliższych dwóch lat zakup samochodu elektrycznego pozwoli użytkownikowi zaoszczędzić średnio 7500 euro w całym okresie jego użytkowania. W 2035 r. posiadanie Peugeota 2008 będzie o 40 % droższe niż eksploatowanie jego elektrycznego odpowiednika.

Analitycy przewidują, że „moda” na elektryczność obejmie także ciężarówki – w 2040 r. 90 % nowo kupowanych pojazdów będzie zeroemisyjnych.

Wsparcie systemowe

Eksperci zwracają jednak uwagę, że bez wystarczającego wsparcia ze strony państwa klienci mogą niechętnie kupować nowe pojazdy i zamiast tego będą szukać używanych samochodów spalinowych. Pomysłem na rozwiązani sytuacji mają być programy z wyższym wsparciem na początku, zanim ekonomia skali dogoni pojazdy elektryczne ( w większości krajów UE już takie programu działają). Inną propozycją byłoby podniesienie cen używanych samochodów spalinowych, stosując podatki „zanieczyszczający płaci”.

Źródło: euractiv.pl, własne
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory