Home Pojazdy Autobusy Ponad 20 mln zł na elektryczne autobusy dla Rzeszowa

Autobuay elektryczne

Ponad 20 mln zł na elektryczne autobusy dla Rzeszowa

Autobuay elektryczne

Ponad 20 mln zł na elektryczne autobusy dla Rzeszowa

W Polsce powiększa się tabor zeroemisyjnych autobusów
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Rzeszowska komunikacja wzbogaci się o kolejne sześć autobusów. Będą to pojazdy marki Solaris, napędzane energią elektryczną. Wartość tej inwestycji to nieco ponad 20,6 mln zł. Stolica Podkarpacie w sumie będzie dysponowała 16 ebusami. Pierwsze z nowych elektryków dotrą do miasta jeszcze w tym roku.

W ramach podpisanej umowy, Solaris dostarczy miastu sześć nowych, niskopodłogowych, jednoczłonowych autobusów o długości ok. 9,3 m, zasilanych energią elektryczną. Pojazdy będą w pełni wyposażone w zestawy elektroniki pokładowej, w tym w biletomaty mobilne. Będą na swój pokład mogły zabrać do 65 pasażerów. W ramach zamówienia dostarczonych zostanie także sześć ładowarek stacjonarnych, które będą zamontowane na zajezdni autobusowej przy ul. Lubelskiej.

Zakup autobusów zeroemisyjnych świetnie wpisuje się w naszą politykę tworzenia miasta neutralnego klimatycznie. Dziś podpisaliśmy umowę na zakup sześciu elektryków, ale myślimy już o tym, by kolejnymi pojazdami naszej komunikacji publicznej były autobusy wodorowe – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas podpisania umowy z firmą Solaris.

Ładowarki mają zostać zamontowane do 18 września 2023 r., natomiast autobusy mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października 2023 r. Koszt inwestycji (autobusy plus infrastruktura potrzebna do ich ładowania) to nieco ponad 20,6 mln zł. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Działanie 2.1 Zrównoważony transport miejski, projekt „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie”. Wysokość dofinansowania unijnego to ok. 70 proc. wartości całej inwestycji.

Obecnie tabor rzeszowskiej komunikacji liczy 223 pojazdy, w tym dziesięć elektrycznych.

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory