W Zawierciu akumulatory będą demontowane, rozładowywane i przetwarzane w celu uzyskania tzw. czarnej masy, którą można wykorzystać do wytworzenia nowych materiałów akumulatorowych. Zakład w Polsce będzie miał moc przerobową do 12 000 ton baterii rocznie, co według Ascend Elements odpowiada około 28 000 akumulatorów do samochodów elektrycznych. Planowana fabryka w środkowych Niemczech ma poddawać recyklingowi do 25 000 ton akumulatorów rocznie, co odpowiada około 58 000 akumulatorów elektrycznych.
Start za dwa lata
– Zakład AE Elemental to ważny krok dla Ascend Elements. To nasz pierwszy w Europie zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną. Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Elemental Strategic Metals – powiedział Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements.
Ponadto partnerzy wspólnie zainwestują w ekstrakcję litu na dużą skalę (z uzyskanej czarnej masy). Budowa instalacji do pozyskania litu rocznie rozpocznie się jesienią 2024 r. Jej uruchomienie zaplanowano w 2026 r.
– Nasza współpraca z Ascend Elements to coś więcej niż tylko strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. Chcemy zostać kluczowym graczem w branży materiałów do produkcji akumulatorów. Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą na temat recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnym zasięgiem stawia AE Elemental w czołówce firm na tym rozwijającym się rynku – powiedział Paweł Jarski, dyrektor generalny Elemental Holding.
Elemental Strategic Metals jest częścią Grupy Elemental i zarządza dużym, nowoczesnym zakładem ekstrakcji wielu metali w Polsce, skupiającym się na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców. Natomiast Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań materiałowych do akumulatorów o obiegu zamkniętym. Od recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych po produkcję na skalę komercyjną baterii litowo-jonowych.
RaWa