Home Ochrona klimatu Polacy przeciwni decyzji PE

Sondaż United Surveys

Polacy przeciwni decyzji PE

Sondaż United Surveys

Polacy przeciwni decyzji PE

Dekarbonizacja transportu jest procesem postępującym i nieodwracalnym
Fot. Własne
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Jak wiadomo, Parlament Europejki przegłosował ambitne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych będące częścią pakietu „Fit for 55”. Nowe przepisy wejdą w życie w 2035 roku, co oznacza, że za 12 lat w Europie nie będzie można kupić nowych samochodów spalinowych. Zdaniem unijnych posłów dzięki temu transport drogowy przyczyni się w większym stopniu do osiągnięcia unijnego celu neutralności klimatycznej. Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że Polacy do europejskiej transformacji napędowej są bardzo sceptycznie nastawieni.

Droga do zerowej emisji

Nowe przepisy wyznaczają drogę do zerowej emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 r. (cel obejmujący całą unijną flotę polegający na zmniejszeniu emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze o 100% w porównaniu z 2021 r.). Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 r. ustalono na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych. Ostatecznie 340 głosami za, przy 279 głosach przeciw i 21 wstrzymujących się, posłowie zatwierdzili porozumienie osiągnięte z Radą w sprawie zmienionych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych zgodnie z rosnącymi ambicjami klimatycznymi UE.

Polacy bez poparcia

Tymczasem Wirtualna Polska zapytała Polaków w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys, co sądzą o decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. Wyniki są jednoznaczne. Na pytanie, „czy popiera Pan/i tę decyzję” aż 76% odpowiedziało, że nie. 22,3% badanych wskazało „raczej nie”, a 53,7% „zdecydowanie nie”. Innego zdania było ponad 15% badanych, których ucieszyła decyzja PE. „Raczej tak” odpowiedziało 8,4% pytanych, a 7% wskazało „zdecydowanie tak”. 8,6% respondentów nie miało w tej sprawie zdania.

Komentarz

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niemal 100 lat temu świat wchodził w „erę motoryzacji”. To wówczas wydawała się niesamowita i mało realna perspektywa. Jeden z głównych architektów tej zmiany Henry Ford, zapytany o to czy zastanawiał się nad oczekiwaniami ludzi miał powiedzieć: „Gdybym zapytał ludzi, czego chcą, powiedzieliby, że szybszych koni.“

W Polsce na razie elektrmobilność dopiero zaczyna przebijać się do społecznej świadomości. Także część polityków (wyczuwająca naturalnie nastroje społeczne) jest sceptyczna w stosunku do nowych przepisów. Jakby nie zdawali sobie sprawy z tempa w jakim zmienia się obecnie świat wokół nich. A wystarczy wziąć do ręki telefon komórkowy sprzed 10 lat i popatrzeć na swojego nowego smartfona, aby uświadomić sobie że tempo jest zawrotne. Warto o tym pamiętać przy okazji analizowania wyników sondaży. Świat się zmienia i nic nie zahamuje technologicznego postępu zmierzającego w kierunku bezemisyjnego transportu i transformacji napędowej, która dzieje się na naszych oczach i której już jesteśmy częścią.

Źródło: wp.pl, elektromobilni.pl
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory