Home Rynek Europa Norweski skok w elektromobilność

Raport OFV

Norweski skok w elektromobilność

Raport OFV

Norweski skok w elektromobilność

Tesla jest jednym z najpopularniejszych elektryków w Norwegii
Fot. Tesla
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Od 2000 r. flota aut osobowych w Norwegii przeszła duże zmiany. W tym czasie przybyło około miliona aut. Obecnie z około 2,8 miliona samochodów osobowych prawie 20% stanowią pojazdy elektryczne. Daje to liczbę około 550 000 aut z napędem elektrycznym. Przed 22 laty nie było ich wcale.

Norwegia to światowy lider w obszarze emobilnej transformacji. W ubiegłym roku zarejestrowano tam ponad 100 000 nowych aut elektrycznych, a ten rok zapowiada się na podobnym poziomie. Udział w rynku wśród nowych rejestracji aut z napędem elektrycznym oscyluje obecnie na poziomie 80%.

Trwa transportowa rewolucja

W momencie kiedy kraje UE wdrażają emobilną rewolucję, warto zwrócić uwagę na wnioski Norwegów. Zwłaszcza, że w myśl unijnego rozporządzenia już 2035 r. wejdzie w życie zakaz sprzedaży nowych aut napędzanych benzyną lub ropą.

Norweska Rada Informacji o Ruchu Drogowym (OFV) przedstawiła raport „2000-2022: Samochód osobowy i zmieniająca się flota”. Tamtejsi parlamentarzyści oraz przedstawiciele branży zostali zaproszeni do dyskusji na temat najważniejszych zmian, zarówno dotyczących samego rynku samochodów osobowych, jak i tego, w jaki sposób wdrażana polityka samochodowa i podatkowa pomogła ukształtować dzisiejszą flotę samochodową i jakie są tego konsekwencje.

Szerszy, cięższy i zwiększona moc silnika

Na zdjęciu: Øyvind Solberg Thorsen

Nowy samochód z 2000 r. nie może być porównywany do nowego samochodu w 2022 roku. Zmiany obejmują wszystko, od typów samochodów, masy, długości, mocy, a także układów napędowych i wyposażenia dotyczącego bezpieczeństwa –  powiedział dyrektor OFV Øyvind Solberg Thorsen, przedstawiając raport.

Zwrócił uwagę, że zarówno sprzedaż nowych samochodów, jak i flota samochodowa stale się zmieniają. W tym okresie samochody osobowe stały się dłuższe, szersze, cięższe i zyskały większą moc silnika. Ale skład floty samochodowej i sprzedaż nowych samochodów to coś więcej niż podstawowy układ napędowy, tj. benzyna, olej napędowy i energia elektryczna.

Ważne podatki, cło oraz moda

Samochody osobowe na rynku norweskim są często mieszanką produkowanych typów samochodów, a jednocześnie odzwierciedlają aktualne przepisy podatkowe i celne oraz popyt. Sprzedaż samochodów mówi też wiele o rozwoju gospodarczym i finansach ludzi – stwierdził  Solberg Thorsen.

Norweska flota samochodowa powiększyła się o ok. milion samochodów w nieco ponad 20 lat. W tym czasie liczba ludności w kraju również wzrosła o ok. 1 mln mieszkańców, do ponad 5,4 mln (dane na I kwartał 2022 r.).

550 000 elektryków na drogach

W tym okresie udział samochodów elektrycznych wzrósł z około zera procent do prawie 20 % w 2022 r. i obecnie stanowi prawie 550 000 aut z ok. 2,8 mln samochodów osobowych. Ponadto po tamtejszych drogach jeździ nieco ponad 1,1 miliona samochodów z silnikiem diesla i nieco ponad 815 000 samochodów benzynowych.

W 2022 r. w Norwegii pojawiło się 125 632 nowych samochodów osobowych. Udział w rejestracjach samochodów z silnikami diesla wynosi 3,4 proc., a benzynowych 2,9 proc. Osiem na dziesięć nowych samochodów to samochody elektryczne..

Raport pokazuje między jak zmieniał się sposób dystrybucji aut z różnymi napędami, ich rozwój i emisje CO2 w poszczególnych jednostkach napędowych. Przedstawia też  rozwój taboru w podziale na napędy pojazdów, zmiany własności według napędów i udziału w taborze.

Źródło: ofv.no

Narzędzia
i kalkulatory