Home Technologia Northvolt z programem dla lotnictwa

Technologia litowo-metalowa

Northvolt z programem dla lotnictwa

Technologia litowo-metalowa

Northvolt z programem dla lotnictwa

Cuberg chce budować systemy bateryjne nadające się do certyfikacji, umożliwiające znacznie lepsze osiągi samolotów
Fot. Pixabay
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Spółka zależna Northvolt, Cuberg, zaprezentowała nowy program poświęcony rozwojowi wysokowydajnych systemów baterii, które umożliwią bezpieczny i zrównoważony elektryczny transport lotniczy. Cuberg będzie przewodził programowi poprzez projektowanie i budowę rozwiązań systemowych dla przemysłu lotniczego opartych na innowacyjnej technologii litowo-metalowej.

Northvolt rozwija się jako wiodący globalny dostawca ogniw bateryjnych dla branży motoryzacyjnej oraz systemów bateryjnych dla przemysłu ciężkiego i rynku magazynowania energii. Dzięki naszemu programowi rozwoju systemów lotniczych wykorzystamy nowoczesną technologię litowo-metalowych ogniw Cuberga oraz nasze doświadczenie w produkcji baterii, aby dostarczyć rozwiązania dla branży lotniczej – powiedział Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt.

Od czasu opublikowania danych wydajnościowych na temat technologii litowo-metalowych ogniw Cuberga w lipcu 2022 roku, firma dokonała znaczących postępów w kierunku w pełni zintegrowanych systemów baterii.

Cuberg opracował komercyjną wersję kieszonkowych ogniw litowo-metalowych 20 Ah o konkretnym zużyciu energii 405 Wh/kg, które zostały dostarczone do klientów na całym świecie. Firma zaprojektowała i wyprodukowała moduł bateryjny dla lotnictwa oparty na własnych ogniwach litowo-metalowych 20 Ah o konkretnym zużyciu energii 280 Wh/kg i gęstości energetycznej 320 Wh/L.

Moduły na bazie ogniw litowo-metalowych osiągnęły pasywną odporność na propagację podczas testów sprawdzający rozbieg termiczny. Jest to kluczowy krok w procesie certyfikacji systemów baterii lotniczych.

Przemysł lotniczy dąży do bardziej ekologicznych źródeł energii i napędu, ale producenci samolotów są ograniczeni przez ciężar i niedojrzałość systemów baterii litowo-jonowych certyfikowanych dla lotnictwa. Dzięki temu nowemu programowi, będziemy budować systemy bateryjne nadające się do certyfikacji, umożliwiające znacznie lepsze osiągi samolotów i dostarczając zaufane rozwiązanie, wspierane przez jednego z wiodących producentów baterii na świecie – powiedział Richard Wang, założyciel i CEO Cuberg.

Technologia Cuberga wykorzystuje anodę z litu oraz opatentowany elektrolit ciekły, który rozwiązuje problemy związane z wydajnością i możliwościami produkcyjnymi baterii. Podczas gdy tradycyjne technologie baterii, takie jak litowo-jonowe, mogą być zbyt ciężkie i o zbyt niskiej wydajności dla zastosowań w lotnictwie, baterie Cuberga są lekkie i wysokowydajne. Technologia ta jest także kompatybilna z metodami produkcyjnymi stosowanymi w branży, co umożliwia skalowalność i niezawodność.

Źródło: Northvolt
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory